NBA NIGHT: «Ταύροι» στο Λος Άντζελες, «Φλόγες» στην Οκλαχόμα

Οι Σικάγκο Μπουλς πέρασαν σαν ταύροι από το Λος Άντζελες συντρίβοντας με 121-103 τους Λέικερς. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA

Mε τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να σημειώνει 38 πόντους οι Σικάγκο Μπουλς πέρασαν σαν ταύροι από το Λος Άντζελες συντρίβοντας με 121-103 τους Λέικερς. Ο Λόνζο Μπολ με 27 πόντους και ο Ζακ ΛαΒίν με 26 πόντους ήταν άξιοι συμπαραστάτες του.

Οι Λέικερς έχασαν στην τρίτη περίοδο τον Άντονι Ντέιβις που αποβλήθηκε για απρεπή διαμαρτυρία στον διαιτητή (μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε σημειώσει 20 πόντους). Ο Τέιλεν Χόρτον-Τάκερ είχε 28 πόντους, και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πρόσθεσε 25 πόντους για την ομάδα του L.A.

Στα άλλα ματς της Τρίτης (16/11) στο ΝΒΑ

ΠΟΡΤΛΑΝΤ – ΤΟΡΟΝΤΟ 118-111

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (ΜακΚόλουμ, Λίλαρντ, Πάουελ, Κάβινγκτον, Νανς Τζ.), οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς λύγισαν τους Τορόντο Ράπτορς 118-113 στην έδρα τους κι έφτασαν στην 7η νίκη τους στη σεζόν (118-113).

Από τους νικητές ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Λίλαρντ είχε 24 πόντους και 8 ασίστ. Από τους ηττημένους, πρωταγωνίστησαν οι Ανουνόμπι (29 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σιάκαμ (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΜΙΝΕΣΟΤΑ – ΦΟΙΝΙΞ 96-99

Οι Μπούκερ, Αϊτον, Πολ πήραν το ματς στις πλάτες τους και το Φοίνιξ πέρασε δύσκολα από τη Μινεσότα με 99-96. Οι Σανς μπήκαν στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ 62-66), όμως 5:45 πριν από τέλος βρέθηκαν πίσω με 78-77. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο.

Για το Φοίνιξ που έφτασε το ρεκόρ του στο 10-3 ο Μπούκερ είχε 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αϊτον 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και ο Πολ (21 πόντους, 8 ασίστ. Από τους Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν οι Τάουνς με 35 πόντους, 13 ριμπάουντ και Ράσελ είχε 22 πόντους.

OKΛΑΧΟΜΑ – ΜΑΪΑΜΙ 90-103

Με αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο οι Χιτ ξέφυγαν με +14 (56-70) και έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Οι Θάντερ το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 8 (87-95) αλλά δεν είχαν άλλα αποθέματα.

Μεγάλο παιχνίδι για τους Χιτ έκανε ο Χέρο (26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ενώ είχε συμπαραστατες τους Ρόμπινσον με 21 πόντους, Λόουρι με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ  ο Ντορτ είχε 20 πόντους και ο Ρόμπινσον Ερλ 16.

ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ – ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ 105-100

Η Νέα Ορλεάνη προηγήθηκε με 17 πόντους (41-58) αλλά οι Ουίζαρντς είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς. Ισοφάρισαν (92-92) 5:18 πριν από το τέλος του ματς και τελικά πήραν τη νίκη με 105-100 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-3.

Σούπερ ήταν ο Ντινγουίντι που είχε 27 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 18 πόντους. Βοήθησαν οι Κάλντγουελ Πόουπ, Αβντίγια. Για τη Νέα Ορλεάνη ο Ίνγκραμ στανμάτησε στους 31 πόντους, ο Βαλανσιούνας είχε 16 πόντους κι 9 ριμπάουντ.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ – ΙΝΤΙΑΝΑ 92-84

Οι Πέισερς ξέφυγαν με +12 (56-68) 6:36 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου αλλά οι Νικς ανέκαμψαν κι έφτασαν στη νίκη με 92-84 έχοντας κορυφαίους τους Ουίκλι, Γουόκερ, που πέτυχαν από 16 πόντους.

Για τους Πέισερς ο Μπρόγκντον είχε 22 πόντους, 7 ασίστ, 8 ριμπάουντ, ο Σαμπόνις είχε 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Λεβέρτ 17 πόντους.

ΑΤΛΑΝΤΑ – ΟΡΛΑΝΤΟ 129-111

Οι Χοκς πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο όταν από το +7 (95-88) έφτασαν στο +16 (107-91) τρέχοντας σερί 12-3. Μετά όλα ήταν εύκολα για τη νίκη 129-111.

Για την Ατλάντα Γιανγκ και Κόλινς είχαν από 23 πόντους, ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 20 όσους και ο Καπελά, που είχε και 16 ριμπάουντ. Για τους Μάτζικ ο Αντονι είχε 29 πόντους, 11 ασίστ, από 19 Ρος και Βάγκνερ.