ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 75-66: Με οδηγό τον Λόιντ η 7η νίκη των Ρώσων (vid)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του εξαιρετικού Τζόρνταν Λόιντ επικράτησε με 75-66 επί της Άλμπα Βερολίνου και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-3 στην EuroLeague.

Οι Ρώσοι πήραν τη νίκη με 75-66 και ανέβηκαν στο 7-3 ρεκόρ, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Στο 3-7 υποχώρησαν οι Γερμανοί, που έδειξαν μαχητικό πνεύμα και σ’ αυτό το ματς, μολονότι δεν κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους σε κανένα σημείο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, με τον Τζόρνταν Μίκι να προσθέτει 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Αντίπαλο δέος του Λόιντ ήταν ο Μάρκους Έρικσον των 20 πόντων, με τους Γιοχάνες Τίμαν και Μάουντο Λο να συμπληρώνουν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, το 10-12 των Γερμανών μετατράπηκε σε 20-12, με τον Λόιντ να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Γκονζάλεθ αντέδρασε προσωρινά και μείωσε στον πόντο (22-21), αλλά οι Ρώσοι βρήκαν και πάλι τον καλό επιθετικό ρυθμό τους αυξάνοντας εκ νέου την παραγωγικότητα τους. Ως εκ τούτου, διεύρυναν το προβάδισμά τους (31-23) και στη συνέχεια της περιόδου, χάρις στον εκπληκτικό Λόιντ, κυριάρχησαν πηγαίνοντας με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια (42-30 σκορ ημιχρόνου).

Ο Έρικσον επέστρεψε… αγριεμένος για το δεύτερο ημίχρονο και με 8 γρήγορους προσωπικούς πόντους κατέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (45-38). Τα «Άλμπατρος» έβγαλαν άμυνες και είχαν ευκαιρίες για να μπουν για τα… καλά στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά «προδόθηκαν» από την επίθεσή τους, όπου τα περιμέναν κυριολεκτικά όλα από τον Έρικσον (14 πόντοι στο 3ο δεκάλεπτο). Ο Λόιντ πήρε ξανά… μπρος και απέτρεψε γερμανική επιστροφή έως το φινάλε της περιόδου (59-50).

Οι Γερμανοί δεν τα παράταγαν, αλλά οι Ρώσοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο της κατάστασης συντηρώντας τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων για το μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου. Οι πάντα μαχητικοί Γερμανοί κατάφεραν τελικά να μειώσουν στο τελευταίο δίλεπτο στους 5 πόντους (69-64), όμως εκεί μίλησε και πάλι ο Λόιντ «καθαρίζοντας» το ματς για λογαριασμό των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-30, 59-50, 75-66