NBA: Οι Μπακς ύψωσαν «αόρατο τείχος» στην άμυνα και θριάμβευσαν επί των Νετς

Παίζοντας άμυνα σεμιναριακού επιπέδου, οι παθιασμένοι Μπακς διέλυσαν τους Νετς με 104-89 και ισοφάρισαν σε 3-3 την ημιτελική σειρά της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.

Γυάλιζε το μάτι τους! Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Μιλγουόκι Μπακς το Game 6 εναντίον των Μπρούκλιν Νετς, στο πλαίσιο της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA. Στο παρκέ του «Fiserv Forum» η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ παρέδωσε ένα σεμινάριο… σκυλίσιας άμυνας, εγκλωβίζοντας τους Νετς, οι οποίοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν ούτε για ένα… δευτερόλεπτο!

Οι γηπεδούχοι «έπνιξαν» τους αντιπάλους τους, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα εν όψει και του τελευταίου αγώνα στο Μπρούκλιν. Η τριάδα Αντετοκούνμπο-Μίντλετον-Χόλιντεϊ ήταν από… άλλον πλανήτη, με τον «Greek Freak» να ολοκληρώνει το ματς με 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Κρις Μίντλετον έγραψε τη δική του ραψωδία, σημειώνοντας 38 πόντους με 11/16 σουτ (είχε και 10 «σκουπίδια» στη στατιστική του}, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες σε καίρια σημεία της αναμέτρησης με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τους απογοητευτικούς Νετς ο… συνήθης ύποπτος Κέβιν Ντουράντ σταμάτησε στους 32 πόντους και 11 ριμπάουντ, όντας σε άλλο ένα ματς απολαυστικός, αλλά μη… αρκετός για να χαρίσει το ροζ φύλλο στην ομάδα του αυτή τη φορά. Από την πλευρά του, ο Τζέιμς Χάρντεν επέστρεψε σε mood… αξιοπρεπών εμφανίσεων, σημειώνοντας 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα στη στατιστική του.

Τα «ελάφια» ξεκίνησαν αποφασιστικά την πρώτη περίοδο και πριν καλά-καλά καταφέρουν να… ζεσταθούν, βρέθηκαν να προηγούνται λίγο πριν τα μισά της περιόδου με 13 πόντους διαφορά (18-5) ένεκα της καταπληκτικής τους άμυνας και της νωθρότητας των αντιπάλων τους. Ο Στιβ Νας δεν ήθελε να δει… άλλο και γρήγορα κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ της βραδιάς με σκοπό να… αφυπνίσει τους παίκτες του. Η εφήμερη αντίδραση των Νετς που βασίστηκε στο απαράμιλλο επιθετικό ταλέντο του Ντουράντ (σερί 7-0 για το 18-12), δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι γρήγορα επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (25-14) με τον Γιάννη να δίνει το σύνθημα και την πρώτη περίοδο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 26-19.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Νετς έπαιξαν με μεγαλύτερο ζήλο σε άμυνα και επίθεση, με τον Τζέιμς Χάρντεν να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα, παίρνοντας τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον «K.D.». Η διαφορά αγάλι-αγάλι ροκανίστηκε, με τους Νετς να τρέχουν ένα σερί 9-0, το οποίο έκανε το σκορ 44-40, αλλά ο συνεπέστατος στην επίθεση Γιάννης, συνεπικουρούμενος από τον… άχαστο Μίντλετον, ο οποίος σημείωσε δύο συναπτά τρίποντα μετά από υποδειγματικές ασίστ του «Greek Freak», επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και τις… καρδιές των φιλάθλων των Μπακς στη θέση τους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 59-48 υπέρ των Μπακς.

Η εικόνα παρέμεινε αναλλοίωτη και στην τρίτη περίοδο, με το Μιλγουόκι να μην χάνει ποτέ τον έλεγχο του ρυθμού, συντηρώντας τις υπέρ του διαφορές στις παρυφές των 10 πόντων. Ο Κέβιν Ντουράντ με διαδοχικούς πόντους πάλευε μόνος του, με τους Μπακς να έχουν πάντα τις κατάλληλες… απαντήσεις, είτε με τον ασταμάτητο Γιάννη, είτε με τον Μίντλετον ή τον Χόλιντεϊ. Η διαφορά υπέρ των Μπακς μειώθηκε στους 5 πόντους (72-67), όμως ο Μίντλετον με έξι αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, έβαλε τους Μπακς ξανά σε κατάσταση υπεροχής έναντι των αντιπάλων τους (78-67).

Γιάννης και Μίντλετον εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με την εκκίνηση της 4ης περιόδου (82-67), με τον Κέβιν Ντουράντ να απαντάει με 5 σερί πόντους, συνεχίζοντας την προσωπική του παράσταση. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να φέρουν… τούμπα το ματς, τρέχοντας ένα σερί 10-0 που έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (82-77). Οι Μπακς, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα αμυντικό ρεσιτάλ στα επόμενα λεπτά, έτρεξαν ένα σερί 14-0 και έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους, δίνοντας μάλιστα στη συνέχεια και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με το τελικό 104-89.

Η σειρά πλέον θα κριθεί τα ξημερώματα της Κυριακής (20/06, 03:30) στο «Barclays Center» σε 7ο «do or die» ματς, με τη νικήτρια ομάδα να εξασφαλίζει το εισιτήριο για τους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.