ΕΦΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 88-69: Κατάρρευση στην Πόλη και... εκτός έδρας νίκη αναζητείται! (highlights)

Ο Ολυμπιακός υπέστη ξανά μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο, όπως και στην Αγία Πετρούπολη, πέτυχε μόλις 3(!) πόντους σε ένα δεκάλεπτο και η Εφές τον συνέτριψε με 88-69!

Άλλη μια εκτός έδρας ευκαιρία… πεταμένη στα σκουπίδια και αίφνης ο «ιπτάμενος» Ολυμπιακός του Ειρήνης και Φιλίας μοιάζει να αποκτά σύνδρομο ήττας μακριά από το σπίτι του. Όχι, βέβαια, ότι οι επισκέψεις σε Βαρκελώνη, Μόσχα, Αγία Πετρούπολη και Κωνσταντινούπολη είναι οι πιο εύκολες για μια ομάδα της Ευρωλίγκας. Το αντίθετο…

Απλά η νέα ήττα από την Εφές έμοιαζε να έχει πολλά κοινά σημεία με την τελευταία από τη Ζενίτ. Κάκιστη αμυντική λειτουργία, μπλακ άουτ ξανά στην τέταρτη περίοδο και προβληματική διαχείριση του ροτέισον των παικτών του από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Το τελικό 88-69 δεν αντανακλά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι «ερυθρόλευκοι» στις τρεις περιόδους, αποτελεί όμως τον καθρέφτη των προβλημάτων που πρέπει να λύσουν στον Πειραιά για να αρχίσουν να έρχονται νίκες και μακριά από τη βάση τους. Κι όμως, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τίποτα δεν έδειχνε ότι οι Πειραιώτες θα έχαναν στο φινάλε με… κάτω τα χέρια!

Η επιστροφή του Βεζένκοφ και το… χαμένο αμυντικό φίλτρο του ΣΕΦ

Το γρήγορο 6-0 της Εφές, όχι μόνο δεν πτόησε τους «ερυθρόλευκους», αλλά έδειξε να τους πεισμώνει. Με σαφή εντολή να περνάει η μπάλα μέσα στο καλάθι και τον Μουσταφά Φαλ να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες, ο Ολυμπιακός όχι μόνο ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, αλλά έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο προηγούμενος 14-10, πριν το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ.
Είναι χαρακτηριστικό ότι για να αντιμετωπίσει τον κυριαρχικό Φαλ, ο Αταμάν αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης και τους τρεις σέντερ που είχε στη δωδεκάδα του (Πλάις, Ντάνστον, Πετρούσεφ).
Με τον Βεζένκοφ να έχει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και να φτάνει νωρίς – νωρίς σε συγκομιδή 10 πόντων, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ωστόσο για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι το αμυντικό φίλτρο του ΣΕΦ έμοιαζε να μην έχει ακολουθήσει την αποστολή στο ταξίδι της.
Με τον Γουόκαπ να χρεώνεται γρήγορα με δύο φάουλ, η Εφές ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 23 πόντους και παρά το εξαιρετικό επιθετικό πρόσωπο των Πειραιωτών, η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη με το ισχνό 25-23.

Ο «καυτός» Μπομπουά και το ρεσιτάλ δημιουργίας του Ολυμπιακού

Με τον Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ τον Σέιν Λάρκιν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια μετωπική σύγκρουση του «καυτού» Ροντρίγκ Μπομπουά με την ομαδική επιθετική λειτουργία των «ερυθρόλευκων».
Από τη μια ο Γάλλος «πυροβολούσε» ασταμάτητα από το τρίποντο, ακόμη και σε φάσεις που οι πρωταθλητές Ευρώπης έβγαιναν στον ενθουσιασμό, από την άλλη οι παίκτες του Μπαρτζώκα συναγωνίζονταν ο ένας τον άλλον στον τομέα της δημιουργίας με τον Σλούκα σε ρόλο… διευθυντή ορχήστρας.
Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Μπομπουά με απολογισμό 20 πόντους με 5/7 τρίποντα, τον Ολυμπιακό να έχει μοιράσει 14 ασίστ και το σκορ να αντανακλά την απόλυτη ισορροπία στο παρκέ του «Σινάν Ερντέμ», 42-42!

Το δίδυμο Γουόκαπ – Φαλ έπαιζε… και για τους υπόλοιπους!

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η εξαιρετική «ερυθρόλευκη» επιθετική λειτουργία του πρώτου ημιχρόνου παρέδωσε τη σκυτάλη σε διαδοχικά λάθη, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ αδυνατούσαν να μπουν στο ματς και να αποκτήσουν ρυθμό, ο Βεζένκοφ επέστρεψε «παγωμένος» στο παρκέ μετά την αδρανοποίησή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αποκτήσουν σταθερό προβάδισμα έξι πόντων (57-51, και 60-54) πλησιάζοντας στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Τι είχε να αντιπαρατάξει ο Ολυμπιακός; Έναν εκπληκτικό Τόμας Γουόκαπ ο οποίος είχε βαλθεί να διατηρήσει μόνος του τους συμπαίκτες του στη διεκδίκηση της νίκης, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον γίγαντα Φαλ που συνέχισε να δίνει τεράστιες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Φινάλε τρίτης περιόδου με 68-66 και όλα έμοιαζαν ρευστά!

Βεζένκοφ στο «3», ανακάτεμα της τράπουλας, αλλά στο τέλος τρεις πόντοι και… ταπί!

Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί για αρκετή ώρα τον Σάσα Βεζένκοφ σε θέση «3», προσπαθώντας να βρει αντίδοτο στην κακή μέρα που βρέθηκαν Παπανικολάου και ΜακΚίσικ, οι «ερυθρόλευκοι» πάλευαν να διατηρηθούν σε απόσταση βολής έχοντας να αντιμετωπίσουν, εκτός των άλλων, και την τραγική βραδιά που βρέθηκαν ταυτόχρονα Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκης.
Έμοιαζε αδύνατο για τους Πειραιώτες να επιστρέψουν στη βάση τους με το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας τη μισή δωδεκάδα τους μακριά από τον καλό της εαυτό. Όπερ και εγένετο…
Με τον Ολυμπιακό να μένει άποντος για τέσσερα λεπτά και την πεντάδα Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη, Μάρτιν να αποδεικνύεται επιεικώς δυσλειτουργική, η Εφές έφτασε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (77-66) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι έμειναν βυθισμένοι στο σκοτάδι του μπλακ άουτ που υπέστησαν στην τέταρτη περίοδο. Μόλις τρεις πόντοι στο μακράν χειρότερο «ερυθρόλευκο» δεκάλεπτο της φετινής σεζόν!

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 42-42, 68-66, 88-69