ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 79-67: Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο με... κυρίαρχο Ταβάρες

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μισό ήταν αρκετό για τη Ρεάλ προκειμένου να «λυγίσει» την αντίσταση του μαχητικού Ερυθρού Αστέρα στη Μαδρίτη (79-67).

Ο Ερυθρός Αστέρας προέβαλε σθεναρή αντίσταση, αλλά μόνο για ένα ημίχρονο στη Μαδρίτη. Στο δεύτερο δεν… άντεξε στην ποιότητα των γηπεδούχων και υποκλίθηκε στην ανωτερότητά τους.

Η Ρεάλ απλά… χάθηκε στον ορίζοντα μετά από ένα σημείο φτάνοντας τελικά άνετα στην επικράτηση, με τον Έντι Ταβάρες να κυριαρχεί στους «αιθέρες» με 15 πόντους και 4 μπλοκ και τον Βενσάν Πουαριέ να.. σιγοντάρει με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Σέρβους, ο Όστιν Χόλινς σημείωσε 16 πόντους, ενώ άλλους 12 συμπλήρωσε ο Μάικ Ζίρμπες.

Η ανασκόπηση του αγώνα

Η Ρεάλ μπήκε το… μαχαίρι στα δόντια, θέλοντας να δείξει από νωρίς ποιος θα ήταν το αφεντικό του αγώνα. Με την frontline της να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, προηγήθηκε με +9 κρατώντας του Σέρβους μόλις στους 5 πόντους μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά στην πρώτη περίοδο (14-5). Οι Σέρβοι έβγαλαν μεγαλύτερη ένταση στην άμυνά τους και με τον Ζίρμπες να μπαίνει στο «σημάδι» κατάφεραν να μειώσουν στους 3 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους παρουσία και τελικά έγιναν… στενός κορσές στους Μαδριλένους, που μπλοκαρίστηκαν και δεν βρήκαν χώρους για να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Μάλιστα, η ομάδα του Ράντονιτς κατάφερε και να προσπεράσει με +1 (27-28) καταστρέφοντας πλήρως το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία και τους Σέρβους να αποδεικνύονται… σκληρά καρύδια.

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ του «Wizinik Center», η «βασίλισσα» άλλαξε… κατεύθυνση ρίχνοντας όλο το βάρος του παιχνιδιού της κοντά στο καλάθι. Δικαιώθηκε, με τον Ταβάρες να… δεσπόζει μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά ανέβηκε στο +8 για τους γηπεδούχους (46-38), που είχαν ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα, μετά το πρώτο επτάλεπτο. Το ζητούμενο για τη Ρεάλ ήταν ευθύς εξαρχής να βρει τον ρυθμό της. Όπερ και εγένετο, τελικά, στην τρίτη περίοδο, με τους Μαδριλένους να βρίσκουν πόντους στο τρανζίσιον και να έχουν τον… οδοστρωτήρα Ταβάρες να κρύβει το… φως στους «ερυθρόλευκους». Η διαφορά των 11 πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου (57-46) ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Ο Ερυθρός Αστέρας… έσβησε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και η διαφορά… εκτινάχθηκε στο +19 (70-51), με τη Ρεάλ να φτάνει τελικά με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα, διώχνοντας κάθε ανησυχία από τους φιλάθλους της.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-32, 57-46, 79-67