ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 74-70: Πέμπτη σερί νίκη των Ρώσων με άμυνα... μπετόν

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υπέταξε και την Αρμάνι Μιλάνο στην Sibur Arena, με αιχμή του δόρατος την καταπληκτική της άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδωσε συνέχεια στις υψηλές πτήσεις της, επικρατώντας και επί της Αρμάνι Μιλάνο των ουκ ολίγων προβλημάτων (Ντίνος Μήτογλου, Μάλκολμ Ντιλέινι, Ρικάρντο Μορασκίνι).

Οι Ρώσοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου επέτρεψαν μόλις 10 πόντους στους Ιταλούς, οι οποίοι τελικά δεν απέφυγαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα επί ρωσικού εδάφους, μετά τη συντριβή στο Καζάν.

Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ στη διοργάνωση, 8-3, με τη Ζενίτ να «τρέχει» ένα σερί πέντε νικηφόρων αγώνων στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Τζόρνταν Μίκι με 17 πόντους ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές, που είχαν επίσης σε μεγάλα… κέφια τον Αρτούρας Γκουντάιτις των 13 πόντων και 7 ριμπάουντ και τον Τζόρνταν Λόιντ των 13 πόντων, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μέτρησε 20 πόντους και 6 ασίστ, ο Κάιλ Χάινς 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σάιβον Σιλντς 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η ανασκόπηση του αγώνα

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδας να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι Ιταλοί ήταν πιο δραστήριοι και συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα, παίρνοντας ένα προβάδισμα 8 πόντων (4-12), με τον Μέλι να ξεκινάει «ζεστός». Προϊόντος του χρόνου, όμως, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με τρομερό σερί 13-0 προσπέρασαν με 17-12. Με τον Σιλντς να δίνει το… στίγμα του, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο απόλυτα δίκαιο -βάσει της απόδοσης των δύο ομάδων- 19-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκαν με 24-19, όμως η απάντηση των Ιταλών ήταν ακαριαία χάρις στο εκπληκτικό διάβασμα των αδυναμιών της ρωσικής άμυνας από τον Ροντρίγκεθ. Η ομάδα του Μεσίνα προσπέρασε με 30-32, καθότι τα τρίποντα των παικτών του άρχισαν να βρίσκουν στόχο. Η Ζενίτ αποπροσανατολίστηκε από την άμυνα του Μεσίνα, αδυνατώντας να βρει διαδρόμους και ελεύθερο οπτικό πεδίο για να εκτελέσει. Ως εκ τούτου, η διαφορά πήρε ελαφρώς την ανιούσα για τους Λομβαρδούς, με τον Ροντρίγκεθ να αποτελεί μόνιμη απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων (33-38).

Οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και επιθετικά εξέθεσαν τις αδυναμίες των φιλοξενούμενων. Ως συνέπεια αυτού, πήραν και πάλι τα ηνία στο σκορ (54-48) με επιθετική πολυφωνία. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν σκληραίνοντας την άμυνά τους και ισορρόπησαν εκ νέου την κατάσταση, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στην ισοπαλία (60-60).

Ο Ροντρίγκεθ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε τους Ιταλούς με 4 μπροστά στο σκορ (62-66). Ωστόσο, οι Ρώσοι βρήκαν τον τρόπο να ανταπεξέλθουν, με τον Γκουντάιτις να μπαίνει στο… σημάδι. Ως εκ τούτου, προσπέρασαν εκ νέου με 67-66 και το τελευταίο πεντάλεπτο αποκτήσει δραματικό τόνο. Ο Λόιντ, με «βόμβα» τριών πόντων, ανέβασε την ομάδα του Πασκουάλ στο +5 (71-66) και στο φινάλε η σκληρή άμυνα ολοκλήρωσε τη δουλειά για τους φορμαρισμένους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 60-60, 74-70