ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΜΟΝΑΚΟ 98-77: Έπαιξε σαν πρωταθλήτρια και χτίζει σερί

Την τρίτη της σερί νίκη σημείωσε η Αναντολού Εφές, αφού επικράτησε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Μονακό με 98-77, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μετά από την επικράτηση επί του Ολυμπιακού, η Εφές είχε μπροστά της μία ακόμη δοκιμασία, αφού υποδέχθηκε την Μονακό στο Σινάν Ερντέμ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την τουρκική ομάδα, αφού μπόρεσε να μπει μπροστά στο σκορ και να μην χάσει σε καμία περίπτωση τα ηνία.

Η Εφές μπορεί να μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα, αλλά η Μονακό κατάφερε να αντιδράσει και έμεινε κοντά στο σκορ (24-20). Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πάτησε… γκάζι.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Εφές δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, αφού με τον Μπομπουά να συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 58-40.

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, ωστόσο, δεν παρέδωσε τα όπλα και με ένα επιμέρους 2-14 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μείωσαν στους έξι πόντους (60-54). Βέβαια, η Εφές με ένα νέο ξέσπασμα, διατήρησε με ευκολία το προβάδισμά της και δεν… αγχώθηκε από την προσπάθεια των Μονεγάσκων, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 73-61.

Η Μονακό και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα από την Εφές, τρέχοντας ένα 6-0 σερί, αλλά η τουρκική ομάδα βρήκε και πάλι πολύ γρήγορα τον τρόπο να ανακόψει το κρεσέντο της γαλλικής ομάδας και τελικά πήρε τη νίκη με 98-77.

Αυτό που ανησυχεί» κάπως την Μονακό είναι η αντίδραση του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος έγινε αλλαγή και αποχώρησε αμέσως προς τα αποδυτήρια.