ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 60-80: Με τρομερό Λαπροβίτολα οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-60, με τον Νίκολας Λαπροβίτολα να κάνει ένα φανταστικό παιχνίδι με 25 πόντους, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήθελε να πάρει τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά κορυφής. Τελικά η Μπαρτσελόνα αυτό το πέτυχε παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, εκτός από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, αφού ήταν ο κινητήριος μοχλός των Μπλαουγκράνα στην επίθεση και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 9-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους (28-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο την σκυτάλη από τον Μίροτιτς πήρε ο Νίκολας Λαπροβίτολα, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους (με 7/12 τρίποντα) και ουσιαστικά αποκατέστησε την διαφορά, αφού οι Καταλανοί βρέθηκαν μπροστά με 15 πόντους (47-62).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμά της και εν τέλει πήρε την εύκολη νίκη επί της γαλλικής ομάδας με 80-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 28-31, 47-62, 60-80