ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ OSCAR 78-68: Νίκησε τον Απόλλωνα, έχασε τον ΜακΚρί (highlights)

Το Περιστέρι Vitabiotics επικράτησε με 78-68 επί του Απόλλωνα Πάτρας Oscar, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, σ’ ένα ματς που επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Έρικ ΜακΚρί.

Ερήμην του προπονητή τους, Σωτήρη Μανωλόπουλου, λόγω ασθένειας, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» πραγματοποίησαν μία πειστική εμφάνιση απέναντι στην ομάδα της Πάτρας και έφτασαν σε μία δικαίη νίκη (την πρώτη τους εντός έδρας), βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-3. Από την πλευρά του, ο -λειψός λόγω τραυματισμών- Απόλλων Πάτρας Oscar υποχώρησε στο 3-4.

Οι Περιστεριώτες, πάντως, δεν μπορούν να ευχαριστηθούν όσο θα ήθελαν το «ροζ φύλλο», αφού ο Έρικ ΜακΚρί αποχώρησε κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου με διάστρεμμα στο αριστερό πόδι, το οποίο εκ πρώτης όψεως φάνηκε να είναι σοβαρό.

Ο Τέραν Πέτεγουεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους, με τον Γιανίκ Μορέιρα να συμπληρώνει 12 πόντους. Ο Κλίβελαντ Τόμας ήταν στη… ζώνη του λυκόφωτος για τους ηττημένους με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Γιώργος Τσαλμπούρης.

Η ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Χειμαρρώδες πρώτο δεκάλεπτο για το Περιστέρι, το οποίο έθεσε από νωρίς τα θεμέλια της εύκολης επικράτησής του χτίζοντας ένα προβάδισμα 16 πόντων (26-10) με καταπληκτική άμυνα, φρενήρη ρυθμό στην επίθεση και «καυτό» ΜακΚρί.

Οι Πατρινοί επιστράτευσαν άμυνα ζώνης με προσαρμογές στο δεύτερο δεκάλεπτο, η οποία προβλημάτισε τους γηπεδούχους για σημαντικό διάστημα. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια, με συνέπεια να εξαλείψουν το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς (36-29 στο στο 16′). Εντούτοις, το Περιστέρι βρήκε εκ νέου καλό διάστημα και με πολυφωνική επίθεση εκτόξευσε την παραγωγικότητά του και έφερε και πάλι τη διαφορά κοντά στους 15 πόντους έως το φινάλε του ημιχρόνου (46-33).

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να μειώνεται εκ νέου στους 7 (48-41) μ’ ένα μίνι… κρεσέντο από τον Τόμας. To αίμα όλων στο Περιστέρι «πάγωσε» όταν ο ΜακΚρί γύρισε τον αστράγαλό του μετά από μία επαφή με τον συμπαίκτη του, Μπράουν, με συνέπεια να αποχωρήσει κουτσαίνοντας από το παρκέ και να τεθεί νοκ-άουτ για το υπόλοιπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί, με τον Πέτεγουεϊ να βρίσκει ρυθμό από την περίμετρο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14 (58-44). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ από τον Τσαλμπούρη (65-54).

Ο Τόμας χτύπησε πάλι κυνικά από την περιφέρεια και μείωσε στους έξι πόντους (67-61) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι πλήρωσαν άμεσα με το… ίδιο νόμισμα τους Πατρινούς με τρίποντα των Μίλερ και Σαλούστρου (73-63). Ο κλοιός έσφιξε ασφυκτικά για τους φιλοξενούμενους μετά και το 5ο προσωπικό φάουλ του Τσαλμπούρη, με την ομάδα του Βετούλα να μην καταφέρνει τελικά να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68