ΠΑΡΤΙΖΑΝ - ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ 75-66: Έπαιξε όσο... χρειάστηκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς

Η Παρτίζαν επικράτησε στο… ρελαντί επί της Μπουντούτσνοστ (75-66) και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Αδριατικής Λίγκας με 8-1 ρεκόρ.

Το φιλόδοξο σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχε την προπόρευση από το πρώτο δεκάλεπτο, στο φινάλε του οποίου ήταν μπροστά στο σκορ με 20-13. Απαράλλαχτη παρέμεινε η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σέρβους να μετατρέπουν το 32-28 σε 41-30 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Μαυροβούνιοι παρουσίασαν πιο σκληρή εικόνα στην οπισθοφυλακή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στους δύο πόντους (50-48), προτού ο Γκλας γράψει τον επίλογο της τρίτης περιόδου πίσω από την άρκτο των 6,75 μέτρων (53-48).

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και το 35ο λεπτό του, καθώς οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ (58-56), με τους γηπεδούχους εν τέλει να… γκαζώνουν στην τελική ευθεία και να ανεβαίνουν ακόμα και στο +13 (69-56) δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή τους.

Η Παρτίζαν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-1 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Αδριατικής Λίγκας, με την Μπουντούτσνοστ να υποχωρεί στο 6-3 και την τέταρτη θέση της κατάταξης.

Για τους νικητές, ο Άλεν Σμαΐλαγκιτς σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Αλέκσα Αβράμοβιτς συμπλήρωσε 17 πόντους μαζί με 6 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Ντι Τζέι Σίλεϊ μέτρησε 21 πόντους, ενώ άλλους 16 πόντους και 5 ασίστ πρόσθεσε ο Τζάστιν Κομπς.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-30, 53-48, 75-66