ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 55-83: Αγριεμένες πριν από τον Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα, αφού επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 83-55, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» από την αρχή του αγώνα έδειξαν τα… δόντια τους, αφού προηγήθηκαν με 10-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τον Ολυμπιακό να παραμένει με ευκολία μπροστά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 26-37, με τις φιλοξενούμενες να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερη αντίσταση. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 36-60, ενώ η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να μένει με άνεση μπροστά και να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 55-83.

Κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Αλέξις Τόλφρι με 23 πόντους, ενώ η Διονυσία Αλεξανδρή σταμάτησε στους 15. Από την άλλη πλευρά οι Τσάσιτι Πάτερσον και Ντε Άντρα Λενάι, σημείωσαν 23 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για τον αγώνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, για την 5η αγωνιστική του Eurocup, ενώ επόμενος αγώνας για το ελληνικό πρωτάθλημα είναι αυτός με τον «αιώνιο» αντίπαλο, τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 26-37, 36-60, 55-83