ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 76-81: Το διπλό της δεκαετίας στο… δεύτερο σπίτι του!

Με τεράστιο Νέντοβιτς, ονειρεμένη τέταρτη περίοδο και καρδιά από ατσάλι ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και… διέλυσε το αήττητο του Ολυμπιακού (76-81) στο ΣΕΦ!

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντήθηκαν σε παιχνίδι πρωταθλήματος μετά από 1.100 ημέρες, με τους «ερυθρολεύκους» να έχουν την πίεση του φαβορί, να μπερδεύονται για ένα ημίχρονο από τη ζώνη του Πρίφτη, και τον Νέντοβιτς να τους εκτελεί στο φινάλε σε μία… καυτή τέταρτη περίοδο για τους «πρασίνους», που έφυγαν νικητές από το ΣΕΦ με 76-81!

Ο Σέρβος σκόραρε 24 πόντους με 4/8 τρίποντα και ήταν κομβικός με τα μεγάλα σουτ στο φινάλε και τον Παναθηναϊκό να εκτελεί με 7/9 σε εκείνο το διάστημα, την ώρα που ο Ολυμπιακός μετρούσε 0/9, πετώντας στα… σκουπίδια την ματσάρα που έκανε ο Φαλ, ο οποίος σκόραρε 17, πήρε 10 ριμπάουντ και ήταν τρομερός τόσο στο ποστ, όσο και στην άμυνα με αλλαγές.

Ζώνη 2-1-2 για να μπερδέψει τον Ολυμπιακό

Η ζώνη του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα ήταν ένα τρικ του Πρίφτη, που λειτούργησε στο Μόναχο. Αυτή ήταν η αρχική διάταξη των «πρασίνων» που στη συνέχεια μετατρεπόταν σε man to man, αλλά χτυπήθηκε από τις προσωπικές φάσεις των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 10-3 (στο 4′).

Ο Σαντ Ρος μείωσε στους δύο (12-10) με τον Πρίφτη να συνεχίζει να στήνει την ζώνη του μετά από κάθε επαναφορά του Ολυμπιακού και τον Νέντοβιτς να διαμορφώνει το 14-15 στο φινάλε της 1ης περιόδου από τα 6,75.

Επιθετική βοήθεια από τον Νέντοβιτς

Ο Σέρβος έγινε παράγοντας του αγώνα με 7 γρήγορους πόντους, κρατώντας επιθετικά τους «πρασίνους». Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο για να φέρει ενέργεια και μακρινό σουτ (27-21), όμως με την επιστροφή του Παπαγιάννη στη θέση του Καββαδά το παιχνίδι ισορρόπησε ξανά, με τον πρώτο να καρφώνει για το 29-31 (στο 18′). Πέντε σερί πόντοι του Παπαπέτρου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +5, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-36!

Παράγοντας Φαλ, καυτός Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -6 με δύο μακρινά σουτ των Ντόρσεϊ-Παπανικολάου, περνώντας μπροστά με 45-41 χάρη σε ένα επιμέρους 14-2. Ο Μπαρτζώκας έψαξε τρόπο να διασπάσει τη ζώνη με ένα διπλό σκριν στους δύο παίκτες ψηλά. Η ομάδα του ήταν αρκετά στατική στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να εκμεταλλευτεί τους χώρους που έδινε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Βεζένκοφ άρχισε να ζεσταίνεται και οι Πειραιώτες έφτασαν στο 54-43 (στο 27′) μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Ντόρσεϊ στο transition.

Ο Φαλ έδεσε την άμυνα των γηπεδούχων, καθοριστικός στις αλλαγές και παράγοντας στην επίθεση, αφού τροφοδοτήθηκε απέναντι στη ζώνη με τον Ολυμπιακό να προηγείται 59-45.

Το «καθάρισε» με 7/9 τρίποντα

Ένα γρήγορο 0-7 του Παναθηναϊκού σε δύο λεπτά έφερε τη διαφορά στους 6, με τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει άμεσα τον Φαλ και αυτός την… τάξη χαμηλά. Ο Γάλλος πήγε μόνος του το σκορ στο 67-55 (στο 34′). Τελευταία απόπειρα ανατροπής για τον Παναθηναϊκό ήρθε μετά από δύο μεγάλα καλάθια των Παπαέτρου και Νέντοβιτς, μειώνοντας αρχικά σε 67-69 και λίγο αργότερα βάζοντας μπροστά τους «πρασίνους» στο 69-70 (στο 38′). Το επιμέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό έφτασε στο 3-14 μετά από το τρίποντο του Κασελάκη (70-73). Ένα απίστευτο σουτ του Νέντοβιτς από τα 9 μέτρα έφερε τον Παναθηναϊκό στο +4 (72-76 στο 38′), ενώ ένα ακόμα μεγάλο σουτ του Σαντ Ρος διαμόρφωσε το 74-79 στο τελευταίο λεπτό (7/9 τρίποντα στ 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός). Αυτό το στατιστικό ήταν και ο κύριος λόγος που το τριφύλλι έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ με το τελικό 76-81, αφού τίποτα δεν άλλαξε από πλευράς «ερυθρολεύκων».