ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑNAΘΗΝΑΙΚΟΣ: Η ζώνη του Πρίφτη και ο Νέντοβιτς που έκανε outscore τον Ολυμπιακό

Το sportday.gr αναλύει την ζώνη του κόουτς Πρίφτη που ήταν το κλειδί για τους «πράσινους» και την εμφάνιση του Νέντοβιτς

O Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των αιωνίων, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «πράσινοι» εμφάνισαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που μας έχουν συνηθίσει μέχρι σήμερα, πήγαν τον αγώνα εκεί που τους βολεύει και με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο πήραν μια μεγάλη νίκη.

Η ζώνη του Πρίφτη

Ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε ματ στον Γιώργο Μπαρτζώκα χρησιμοποιώντας μια ζώνη με προσαρμογές και παίκτη κλειδί τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ήταν κάτι που είχε δοκιμάσει και απέναντι στην Μπάγερν στο τελευταίο παιχνίδι Ευρωλίγκας που ο Παναθηναϊκός έχασε στο τέλος όμως είχε δείξει ότι είναι μια τακτική που δουλεύει. Ο κόουτς Πρίφτης θέλοντας να ελαχιστοποιήσει τα πλεονεκτήματα μιας ανώτερα ποιοτικής ομάδας, έπαιξε για αρκετά μεγάλο διάστημα ζώνη που αν εξαιρέσουμε το τρίτο δεκάλεπτο είχε εξαιρετικά αποτελέσματα.

Η ζώνη αυτή είχε 4 παίκτες που αγωνίζονταν σαν «κουτί» με τον Γιώργο Παπαγιάννη να λειτουργεί ενδιάμεσα και να την μετατρέπει σε 3-2 όταν ο ίδιος βρισκόταν στην κορυφή του τριπόντου. Σε περιπτώσεις απέναντι σε σκριν του Φάλ ο ίδιος χαμήλωνε και πήγαινε περίπου στο ύψος των βολών, για να μετατραπεί η ζώνη σε 2-1-2, ενώ όταν πόσταρε ο γίγαντας του Ολυμπιακού, έφτανε στην πίσω ζώνη άμυνας κάνοντας την ζώνη 2-3. Μπορεί ο ίδιος ο Παπαγιάννης να έχασε πολλές μάχες από τον Φαλ σε ποστ καταστάσεις, όμως συνολικά η ζώνη απέδωσε και με το παραπάνω.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν απέναντι στην άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού είχε 16/53 σουτ συνολικά (30%) εμφανίζοντας εμφανείς δυσκολίες στην ανεύρεση σουτ, υπό καλές προϋποθέσεις, όπως φαίνεται και στο παρακάτω shotchart.

Πέρα από το πόσο δουλεμένη είναι μια ομάδα απέναντι σε άμυνες ζώνης, αυτή η τακτική απαιτεί δύο πράγματα από τους παίκτες που την αντιμετωπίζουν. Γρήγορη απόφαση και κανέναν δισταγμό. Οι παίκτες πρέπει να είναι σίγουροι για το τι πρέπει να κάνουν και να αποφασίσουν ακαριαία, καθώς οποιοδήποτε δευτερόλεπτο δισταγμού, μπορεί να εξαλείψει το πλεονέκτημα της επίθεσης απέναντι σε μια άμυνα χώρου που μετατοπίζεται πιο αργά από ότι κινείται η μπάλα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, έχοντας χάσει τον ρυθμό τους και σουτάροντας άσχημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι (4/27), δίσταζαν στο σουτ με αποτέλεσμα να εκτελούν κάτω από κακές συνθήκες. To πρόβλημα εντάθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες των «πρασίνων» έπαιζαν με περίσσια αυτοπεποίθηση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν πελαγωμένοι. Στην τελευταία περίοδο απέναντι στην ζώνη είχαν 2/17 σουτ όπως φαίνεται στο παρακάτω shotchart και συνολικά σκόραραν 17 πόντους μαζί με τις βολές.

Τους κέρδισε μόνος του ο Νέντοβιτς

Σίγουρα ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς που πιστοποίησε για άλλη μια φορά ότι όταν είναι καλά σωματικά, είναι από τους καλύτερους σκόρερ της Ευρώπης. Ο Σέρβος στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε όργια και χωρίς υπερβολή έκανε μόνος του outscore όλη την ομάδα του Ολυμπιακού. Ο Νέντο στην τέταρτη περίοδο σκόραρε 16 πόντους και δημιούργησε άλλους 6 με τις 2 ασιστ του για Παπαπέτρου και Κασελάκη στο τρίποντο, δηλαδή συνολικά ήταν υπεύθυνος για 22 από τους 33 πόντους του Παναθηναϊκού στο δεκάλεπτο που του έδωσε την νίκη, όταν όλος ο Ολυμπιακός σκόραρε 17. Παρακάτω βλέπετε το άψογο δεκάλεπτο του Σέρβου που συνολικά είχε 24 πόντους.

Ο Δημήτρης Πρίφτης βγήκε νικητής στην μάχη των πάγκων σε αυτήν την πρώτη μάχη των «αιωνίων» για φέτος, όμως υπάρχουν ακόμα πολλές συναντήσεις των δύο ομάδων στην διάρκεια της χρονιάς και φυσικά η σούμα γίνεται πάντα στο τέλος.