ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70-78: Κλείδωσαν την πρόκριση οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 70-78, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Eurocup Γυναικών και ουσιαστικά προκρίθηκε στην φάση «32» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς δείχνει να είναι σε εξαιρετικό φεγγάρι, αφού και στην Σερβία πήρε τη νίκη με 70-78 επί του Ερυθρού Αστέρα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1, μένοντας μόνη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και με έναν αγώνα να μένει έχει πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας να ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό, παίρνοντας το προβάδισμα με 24-18, οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (34-49).

Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό, καθώς η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο, με τον Ερυθρό Αστέρα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Ζίμπαρτς

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 53-59, ενώ στο τέταρτο οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 12 πόντους (62-74), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 70-78.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Νίκη-Άννα Σταμολάμπρου με 17 πόντους, ενώ η Κριστίν Βιτόλα σταμάτησε στους 15 μαζί με 8 ριμπάουντ. Επίσης εξαιρετική ήταν και η Αγγλεική Νικολοπούλου με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78