ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 84-70: Επιβλητικοί οι Λευκορώσοι πριν την μάχη της Θεσσαλονίκης

Η Λευκορωσία επικράτησε πολύ εύκολα της Τουρκίας με 84-70, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Η Εθνική μας ομάδα αγωνίζεται σε λίγη ώρα με την Μεγάλη Βρετανία, αλλά τα παιχνίδια στον 2ο όμιλο ξεκίνησαν νωρίτερα, με την Λευκορωσία να παίρνει μία εύκολη νίκη επί της Τουρκίας.

Η Λευκορωσία ήταν ανώτερη από την Τουρκία από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 20-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου και έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (43-34).

Με τον Μαξίμ Σαλάς να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά στο σκορ, παρά την αντίδραση της ομάδας του Όρχουν Ενέ, η οποία μείωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου, στους 8 πόντους (61-53).

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν εν τέλει τη νίκη με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-34, 61-53, 84-70