ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 78-69: Και όμως, οι Βρετανοί μας... έστειλαν για τσάι στο μπάσκετ

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και γνώρισε την ήττα με 78-69 στην 1η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Νιουκάστλ!

Τι και αν προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στα μέσα της 3ης περιόδου, η Ελλάδα δεν κατάφερε να σταματήσει τους Οκερέαφορ και Φίλιπ από την περίμετρο και ηττήθηκε στο Νιουκάστλ με 78-69 στην 1η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτήν τη φορά δεν είχε τον… Γιάννη Αθηναίου για να βάλει τα «τρελά» του σουτ στο φινάλε και να της χαρίσει την ανατροπή, με τους Βρετανούς να πανηγυρίζουν την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας τους, έχοντας 9/16 τρίποντα!

Με στόχο το ποστ

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική μας ομάδα έδειξε διάθεση να περάσει την μπάλα στο χαμηλό ποστ, όπου είχε και το πλεονέκτημα. Πρώτα με τον Καββαδά και στη συνέχεια με τον Αγραβάνη να τελειώνει φάσεις τόσο από το side pick and roll, όσο και στον αιφνιδιασμό, η Ελλάδα προηγήθηκε με 13-16 (στο 6′). Με τον Γκίκα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα, η Εθνική πήρε προβάδισμα με 15-21, αλλά οι Βρετανοί κατάφεραν να επανέλθουν γρήγορα και με καλάθι του Οκερέαφορ να ισοφαρίσουν στο φινάλε της περιόδου.

Ο Αγραβάνης πήρε… φωτιά

Οι Βρετανοί βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με τον Χάμιλτον να τελειώνει φάσεις στο χαμηλό ποστ, για το 29-24 των γηπεδούχων. Ο Καμπερίδης χαμήλωσε το σχήμα για να παίξει με δύο φόργουορντ, τους Χρυσικόπουλο, Αγραβάνη και η Ελλάδα βρήκε ξανά ρυθμό επιθετικά. Ο Αγραβάνης σκόραρε 13 πόντους στο ημίχρονο, η Εθνική επέστρεψε στο προβάδισμα και με την επαναφορά του Καββαδά στο παρκέ βρέθηκε ξανά το σημείο αναφοράς. Το επιμέρους 3-12 έφερε την Ελλάδα μπροστά με 5 (33-38) στο ημίχρονο.

Ο Γκίκας άνοιξε διαφορά, οι Βρετανοί επέστρεψαν

Ο Γκίκας δεν είχε διάθεση να παίξει ένα οριακό παιχνίδι ως το φινάλε και σκόραρε δύο τρίποντα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για το 33-48 (στο 22′). Οι Βρετανοί όμως δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αθλητικότητά τους για να χτυπήσουν στο transition, με τους Ολασένι και Χάμιλτον να τελειώνουν τις φάσεις στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ο Οκερέαφορ πέτυχε τρία τρίποντα και οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν σταδιακά τη διαφορά, μειώνοντας ως το 56-57 του 3ου δεκαλέπτου!

Δεν υπήρχε επιστροφή

Η Εθνική μπλόκαρε εντελώς στην άμυνα των Βρετανών που είχε ένταση και κατάφερε να οδηγήσει τους Έλληνες παίκτες σε λανθασμένες και βιαστικές επιλογές. Μάλιστα οι Φιλίπ και Οκερέαφορ συνέχισαν να εκτελούν από την περίμετρο, με τους Βρετανούς να φτάνουν μέχρι το 60% (9/14) για να φτάσουν μέχρι και σε διψήφιες διαφορές (73-60), αφού η περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας απουσίαζε. Όταν προσπάθησε να επιστρέψει, το έκανε ξανά με λάθος τρόπο και βιαστικά σουτ από την περίμετρο (8/31 3π) που ήταν και άστοχα, για να κυνηγάει χίμαιρες στο φινάλε. Ανατροπή δεν έγινε ποτέ αφού δεν υπήρχε χρόνος και η Ελλάδα έφυγε ηττημένη από το Νιουκάστλ!