ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 84-89: Απίστευτη ανατροπή και νίκη της Εφές στο τούρκικο ντέρμπι της Euroleague

Μια σπουδαία νίκη, με 84-89, πέτυχε η Αναντολού Εφές, με τους φιλοξενούμενους να… αλώνουν την «Ulker Arena», με μια απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε η Αναντολού Εφές, στο τούρκικο ντέρμπι της Euroleague, καθώς παρότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται για μεγάλο μέρος του αγώνα, στα τελευταία δευτερόλεπτα δέχθηκαν μια σπουδαία ανατροπή, με 84-89. Η Εφές με τη νίκη της, έφτασε το 6-6 στην Euroleague, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία, ενώ η Φενέρ έπεσε στο 3-9.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φενέρ, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διατεθειμένοι να πάρουν το τούρκικο ντέρμπι, καταφέρνοντας με τους Πιέρια Χένρι, Νάντο Ντε Κολό και Σαγιόκ Μαριάλ να πάρουν ένα καλό προβάδισμα +12 και το 18-6, σε μόλις 6:30. Η Εφές όμως, ότι δεν έκανε στα πρώτα λεπτά τα έκανε στο υπόλοιπα τρία και με ένα δικό της σερί 14-0 κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +2 και το 18-20 με τρίποντο του Μπομπουά 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 10λέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Εφές να ευστοχεί με τρίποντο, με τον Λάρκιν να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 και 18-23. Από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε μια επίθεση της Φενέρ, η οποία κατάφερε να προσπεράσεις με ένα δικό της μικρό σερί, κάνοντας το 26-25. Από εκείνο το σημείο και για ένα εξάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο +5, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 41-36.

Αρκετά καλύτεροι ήταν και στην αρχή του τρίτου μέρους η Φενέρ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να ανεβάσουν τη διαφορά στο +10, 46-36 και στη συνέχεια στο +11 με το 49-38. Η συνέχεια ήταν της Εφές, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα δικό τους μικρό σερί, και ισοφάρισαν στο 51-51 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ένα τάιμ-άουτ των γηπεδούχων τους ξύπνησε και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στο +11, με το 67-56. Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν και στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με τον Ντε Κολό να ανεβάζει τη διαφορά στο +12 με δύο βολές.

Με 8 λεπτά στο ρολόι, η Εφές έπρεπε να συνέλθει, εάν ήθελε να κυνηγήσει τη νίκη και το έκανε. Άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά φτάνοντας για πρώτη φορά σε απόσταση ενός τριπόντου στο 81-78 μετά από βολές το Πλάις και στη συνέχεια με τρίποντο του Λάρκιν έφτασε στο -1 και το 82-81.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με τον Λάρκιν, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, με δίποντο να κάνει το 84-85. Η Φενέρ έψαξε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά δεν τα κατάφερε και η Εφές κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό, με σκορ 84-89, ολοκληρώνοντας μια τρελή ανατροπή.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ!