ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 91-86: Δεύτερη σερί ήττα για τους Ισραηλινούς

Μετά τον Ολυμπιακό, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ηττήθηκε με 91-86 και στο Βερολίνο από την Άλμπα, πέφτοντας στο 7-5.

Μετά την ήττα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ (7-5) δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια ούτε από το Βερολίνο, με την Άλμπα (4-8) να επικρατεί 91-86, έχοντας τον Έρικσον σε μεγάλη μέρα από την περίμετρο (5/8 3π).

Από τη 2η κιόλας περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τους Κουμάντζε και Λο να ορίζουν το τέμπο και το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +10 (45-35).

Ο Γουίλμπεκιν προσπάθησε να ξαναβάλει την Μακάμπι στο ματς, με γρήγορους 5 πόντους, διαμορφώνοντας το 51-48, όμως κάπου εκεί έπιασε δουλειά ο Έρικσον. Εκτέλεσε για το 57-50, φτάνοντας τους 14 πόντους και οι Γερμανοί συνέχισαν να… πατάνε το γκάζι, αφού μετά το 60-58 ξαναβρήκαν ένα 8-0, φτάνοντας στο 68-58.

Στην ίδια λογική, η Μακάμπι επέστρεφε αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει (78-76 στο 35′). Ξανά ο Έρικσον… πήρε το όπλο του, για να φτιάξει το 74-68, ένα προβάδισμα που διατήρησαν οι Γερμανοί ως το φινάλε για το τελικό 91-86.