ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 78-98: Χεζόνια και Μπράουν υπέγραψαν το δεύτερο «διπλό» των Ρώσων

Η Ούνικς Καζάν παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με τους Μάριο Χεζόνια – Λορένζο Μπράουν σε εξαιρετικό βράδυ πήρε το δεύτερο «διπλό» της στη φετινή σεζόν, αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 78-98, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Με τον Μάριο Χεζόνια να πετάει… φωτιές (17 π., 5 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.), τους Αϊζάια Καναάν και Τζον Μπράουν να βοηθούν σημαντικά με 17 και 18 πόντους αντίστοιχα και τον Λορένζο Μπράουν να μετατρέπεται σε… μαέστρο (9 π., 9 ασ.) η Ούνικς Καζάν είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Από την αρχή η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε πάρει τα ηνία στο σκορ και δεν τα έχασε σε καμία στιγμή. Ο Κροάτης γκαρντ ξεκίνησε εντυπωσιακά με 2/2 τρίποντα και συνέχισε έτσι, με τους υπόλοιπους να παίρνουν ως παράδειγμα την εμφάνισή του και να τον ακολουθούν.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 για τους φιλοξενούμενους (16-26), με τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου να προσπαθούν να αντιδράσουν στην δεύτερη περίοδο. Το μόνο που κατάφεραν όμως ήταν αν ρίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους (39-47) στην ανάπαυλα του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Ούνικς, η οποία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Η διαφορά άμεσα ανέβηκε με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-76 και το τέταρτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ρωσική ομάδα διατήρησε την υπέρ της διαφορά και έφτασε σε μία εύκολη νίκη, την δεύτερη που σημειώνει εκτός έδρας -μετά από το «διπλό» στο ΟΑΚΑ- και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 4-8.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 39-47, 57-76, 78-98