ΤΟΥΡΚΙΑ - ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ 84-67: Στην απόλυτη ισορροπία ο όμιλος της Εθνικής

Η Τουρκία επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 84-67 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023 και σε συνδυασμό με την νίκη της Εθνικής και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου έχουν ρεκόρ 1-1.

Η Εθνική Τουρκίας με τους παίκτες της Euroleague να παίζουν δείχνουν… άλλη ομάδα. Για ένα ημίχρονο μπορεί η Μεγάλη Βρετανία να έβαλε δύσκολα στους Τούρκους, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και δεχόμενοι μόλις 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη με 84-67.

Κορυφαίος για την Τουρκία ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 22 πόντους και 8 ασίστ, ο Μπουγκραχάν Τουντσέρ ακολούθησε με 17 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Μιτεκάν Μπιρσέν συμπλήρωσε 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πλέον, στον όμιλο της Εθνικής όλες οι ομάδες είναι στο ίδιο ρεκόρ, αφού έχουν από μία ήττα και μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-37, 60-54, 84-67