ΠΕΤΚΙΜΣΠΟΡ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 82-92: Εύκολα στη Σμύρνη και τώρα... Μπαρτσελόνα

Η Αναντολού Εφές έπαιξε όσο χρειάστηκε για να επικρατήσει εκτός έδρας επί της Πετκίμσπορ (92-82) και πλέον στρέφει το βλέμμα της στην «τιτανομαχία» με την Μπαρτσελόνα για την EuroLeague.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αγωνίστηκε χωρίς τον Σέιν Λάρκιν, αλλά αυτό διόλου την εμπόδισε να βρει από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στην ουραγό του τουρκικού πρωταθλήματος, Πετκίμσπορ.

Το ανεβασμένο σύνολο του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο (30-47), την οποία υπερασπίστηκε επιτυχώς στο δεύτερο μισό για να φτάσει τελικά με άνεση στην 8η νίκη της μετά από 10 ματς στην τουρκική λίγκα. Οι γηπεδούχοι βυθίστηκαν ακόμα πιο χαμηλά, στο 1-9, ωστόσο μπορούν να κρατήσουν το μαχητικό πνεύμα του δεύτερου ημιχρόνου, με το οποίο κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 6 πόντους την τιμή της διαφοράς (82-88).

Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Φίλιπ Πετρούσεφ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τους Ελάιτζα Μπράιαντ, Κρούνοσλαβ Σιμόν και Βασίλιε Μίτσιτς να προσθέτουν από 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Σε κατακπληκτική μέρα για τους ηττημένους βρέθηκε ο Γκάρι Μπράουνι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 15 ασίστ.

Η Εφές στρέφει πλέον το βλέμμα της στον εντός έδρας αγώνα με την Μπαρτσελόνα (03/12, 19:30), σε μία… επανάληψη του τελικού της περασμένης σεζόν στην EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 30-47, 58-70, 82-92