ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 90-73: «Γκάζωσε» στην τελική ευθεία η «τσιμπόμ»

Με καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Γαλατάσαραϊ επικράτησε στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης με 90-73 επί της Μπεσίκτας, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα σε Γαλατάσαραϊ και Μπεσίκτας, με την «τσιμπόμ» να κάνει εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο και να φτάνει στη νίκη με 90-73 επί των «μαύρων αετών».

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-21), οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήγαν με προβάδισμα 10 πόντων στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (46-36).

Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δριμύτεροι για το δεύτερο ημίχρονο και με «μαγικό» 1-19 σερί βρέθηκαν να προηγούνται με 47-55. Ενώ, λοιπόν, όλα συνηγορούσαν στο ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα δικό τους -εκπληκτικό- 18-1 σερί στην τελική ευθεία, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, η Γαλατά ανέβηκε στο 7-3 ρεκόρ και παράλληλα κέρδισε σημαντικό βαθμολογικό έδαφος έναντι της Μπεσίκτας, η οποία υποχώρησε στο 5-5.

Για τους νικητές, ο Ντι Μποστ μέτρησε 24 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Μέλο Τριπλ συμπλήρωσε 21 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Χόλις Τζέφερσον σκόραρε 24 πόντους, ενώ ο Ντέντρικ Λόσον πρόσθεσε 18 πόντους.

Πρέπει να σημειωθεί πως το ματς στιγματίστηκε από ένα επεισόδιο στο 32′, όταν ο Ρόντε Χόλις – Τζέφερσον επιχείρησε να γρονθοκοπήσει -ανεπιτυχώς- τον Γκοκσενίν Κοκσάλ απειλώντας να… τινάξει το ματς στον αέρα. Με την άμεση επέμβαση των ψυχραιμότερων, το επεισόδιο έληξε προτού πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, με τον Ρόντε Χόλις – Τζέφερσον -φυσικά- να αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ από τους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-36, 59-57, 90-73