ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 93-95: Πήρε το... αίμα της πίσω στο «ροντέο» της Πόλης

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αναντολού Εφές (93-95), παίρνοντας μία άτυπη ρεβάνς για τον περυσινό χαμένο τελικό της Κολωνίας, κάμπτοντας την αντίσταση της τουρκικής ομάδας στην παράταση.

Σε ένα παιχνίδι… επανάληψη του περυσινού τελικού της Euroleague, Αναντολού Εφές και Μπαρτσελόνα έδωσαν μία μάχη στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-12.

Ωστόσο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με ένα επιμέρους 20-8 κατάφερε να κλείσει εκείνη μπροστά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο (25-20). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με καλάθι του Τιμπόρ Πλάις κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (31-20).

Η Μπάρτσα, δεν τα παράτησε και μέχρι να κλείσει το πρώτο ημίχρονο θέλησε να ασκήσει πίεση στην Εφές και μπόρεσε να μειώσει ακόμα και στους 2 πόντους (35-33), αλλά η τουρκική ομάδα είχε την απάντηση, αφού έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +10 (47-37).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, αφού διατήρησαν τη διαφορά στους 10 πόντους (57-47), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μειώνει τελικά σε 68-62 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τον Σερτάκ Σανλί να μπαίνει… καυτός στο τέταρτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 3 τρίποντα (24 π.) η Μπάρτσα πήρε τα ηνία του σκορ και όλα έδειχναν ότι τελικά θα φτάσει στην τελική επικράτηση, αφού προηγήθηκε ακόμα και με 75-80. Ωστόσο, ο Μίτσιτς με τρίποντο μείωσε στους 2 πόντους (78-80) και ο Σέιν Λάρκιν με δύο βολές έκανε το σκορ 80-80, με τους Μπλαουγκράνα να μην μπορούν να σκοράρουν στην τελευταία τους επίθεση και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει ότι πατά καλύτερα στο παρκέ, αλλά την Εφές να μένει κοντά στο σκορ. Στο 90-91, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις σημείωσε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και ευστοχώντας στην συμπληρωματική βολή ανέβασε τη διαφορά στους 4 για τους φιλοξενούμενους (90-94).

Ο Μοερμάν έβαλε ένα δύσκολο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα (93-94), αλλά ο Σερτάκ Σανλί με 2,6” να μένουν για το τέλος του αγώνα ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, αστοχώντας σκόπιμα στην δεύτερη, με την Εφές να μην προλαβαίνει να εκτελέσει στην τελευταία της επίθεση. Έτσι η Μπάρτσα πήρε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-2.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80 (κ.δ.), 93-95