ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 58-69: «Παρέλαση» των Σέρβων στην Αγία Πετρούπολη!

Ο Ερυθρός Αστέρας έπαξε άμυνα για σεμινάριο στην Αγία Πετρούπολη και σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της σεζόν επικρατώντας με 69-58 επί της Ζενίτ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο Ερυθρός Αστέρας ύψωσε… αόρατο τείχος στην άμυνά του, επέτρεψε μόλις 58 πόντους στη γηπεδούχο Ζενίτ και πανηγύρισε μίας τεράστιας σημασίας νίκη, για τη 13η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου είχαν ως πρωταγωνιστές τους Νέιτ Γουόλτερς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νίκολα Κάλινιτς (11 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Όγκνιεν Κούζμις (11 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Για την -φτωχή στο παραγωγικό κομμάτι- ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ο Τζόρνταν Μίκι μέτρησε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κόνερ Φράνκαμπ συμπλήρωσε 12 πόντους.

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι «έπνιξαν» τους Ρώσους μέσω της άμυνάς τους στο πρώτο δεκάλεπτο και οικοδόμησαν μία διαφορά εννέα πόντων (6-15), με τον Κούζμιτς να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τον Κάλινιτς να «οργώνει» το γήπεδο. Η σερβική υπεροχή συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 12’ (16-27).

Οι Ρώσοι κατάφεραν να δείξουν βελτίωση στην άμυνά τους, αλλά όχι και στην επίθεση, με συνέπεια να μην πλησιάσουν περισσότερο από τους επτά πόντους (23-30) έως το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +14 (28-42).

Η άμυνα… μπετόν αρμέ των «ερυθρόλευκων» συνέχισε να είναι αδιαπέραστη στο τρίτο δεκάλεπτο και η διαφορά εκτινάχτηκε στους 15 πόντους (35-50). Οι γηπεδούχοι σάστισαν, έχασαν τη… γη κάτω από τα πόδια τους και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και με 20 πόντους (38-58) λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (40-58).

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ράντονιτς συντήρησε τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (44-65 στο 34′) και απλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην τελική ευθεία να την «ψαλιδίσουν» σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα (58-69).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69