ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 81-76: Τέταρτη διαδοχική ήττα για την παραπαίουσα Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο διανύει μία περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, κάτι που απέδειξε περίτρανα και στο Βερολίνο γνωρίζοντας την τέταρτη διαδοχική της ήττα στην EuroLeague, με 81-76, από την Άλμπα.

Το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα μοιάζει με… σκιά του εαυτού του έπειτα από εκείνη την «επική» νίκη στην Κωνσταντινούπολη με 68-43 επί της Φενέρμπαχτσε, στις 12 Νοεμβρίου. Μετά τις δύο συναπτές ήττες στη Ρωσία (από Ζενίτ και Ούνικς Καζάν), αλλά και την εντός έδρας συντριβή της προηγούμενης εβδομάδας από τον Ολυμπιακό, θα περίμενε κανείς οι Ιταλοί να αντιδράσουν απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, εκτός έδρας.

Εις μάτην. Η πρωταθλήτριας Γερμανίας απαγόρευσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο στους Ιταλούς να κάνουν το παιχνίδι τους στην Mercedes-Benz Arena και τους υποχρέωσε στην 4η διαδοχική ήττα τους στην EuroLeague, η οποία τους έχει φέρει, από την πρώτη θέση της 9ης αγωνιστικής στη μόλις μία νίκη απόσταση από την 9η θέση της κατάταξης!

Για την ανεβασμένη Άλμπα, που σημείωσε δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη και έφτασε τις πέντε στη διοργάνωση, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάρκους Έρικσον με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα. Γεμάτη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάοντο Λο με 12 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λουκ Σίκμα «φλέρταρε» με το triple-double έχοντας 9 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Αρμάνι, μοναδικοί «διψήφιοι» σκόρερ ήταν οι Μάλκολμ Ντιλέινι και Κάιλ Χάινς με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Οι Βερολινέζοι αντέδρασαν στο αρχικό 2-6 των Λομβαρδών και προηγήθηκαν με διαφορά εννέα πόντων (19-10) λίγο πριν την αυλαία της πρώτης περιόδου, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε με ένα μίνι σερί 0-5 της ομάδας του Μεσίνα (19-15).

Η αντίδραση των Ιταλών στη δεύτερη περίοδο (24-24) αποδείχτηκε βραχύβια, καθώς οι Γερμανοί ξέφυγαν εκ νέου, με περίσσια άνεση, έως το +10 του πρώτου ημιχρόνου (43-33).

Οι παίκτες του Μεσίνα… έμειναν στα αποδυτήρια της Mercedes-Benz Arena, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο τα «Άλμπατρος» έκαναν ό,τι ήθελαν και όπως ήθελαν στην επίθεσή τους εκτοξεύνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +17 (60-43). Το μόνο που κατάφερε η Αρμάνι έως και τη συμπλήρωση των 30 λεπτών του αγώνα ήταν να φέρει την κατά της διαφορά πιο κοντά στο -10 παρά στο -20 (67-56).

Παρ’ όλα αυτά, οι Λομβαρδοί αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά είδαν τον Ροντρίγκεθ να βγαίνει μπροστά στο ξεκίνημα και η διαφορά έπεσε με συνοπτικές διαδικασίες στους τρεις πόντους (71-68), με το μομέντουμ να αλλάζει πλευρά. Ο Ολίντε έκοψε προσωρινά τον ρυθμό των φιλοξενούμενων με τρίποντο για το 77-72, όμως η ιταλική ομάδα βρήκε γρήγορο 0-4 σερί στη συνέχεια και κατέβασε τη διαφορά στον έναν πόντο (77-76). Ο ψύχραιμος Έρικσον είχε 2/2 βολές στο 1’19” για τη λήξη του ματς και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο ακροτελεύτιο λεπτό με διαφορά τριών πόντων (79-76). Ο επίλογος του αγώνα (81-76) γράφτηκε διά χειρός Λάμερς, με δίποντο από τη γωνία, στα 35.1″, καθώς ο Ροντρίγκεθ βρήκε… σίδερο στην καθοριστική επόμενη επίθεση της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 67-56, 81-76