ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS - ΗΡΑΚΛΗΣ 76-59: Με άμυνα από... ατσάλι και «καυτό» Ποτ ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός H Hotels έπαιξε εξαιρετική άμυνα και επιβλήθηκε άνετα του Ηρακλή με 76-59, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μέτα από ένα διόλου αμφίρροπο ματς, ο Κολοσσός επικράτησε στο κλειστό της Καλλιθέας με 76-59 επί του Ηρακλή, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι «θαλασσί» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-3 και βύθισαν ακόμα πιο χαμηλά τον Ηρακλή, ο οποίος με ρεκόρ 1-6 βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Στέφαν Ποτ με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ, με τον Κένι Γουίλιαμς να συμπληρώνει 14 πόντους, τον Στέφαν Μομίροφ 11 πόντους και τον Τζόρνταν Φλόιντ 10 πόντους.

Για τους ηττημένους, μοναδικός «διψήφιος» ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 12 πόντους, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Μπράντον Γκάρετ, να αφήνει θετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του «αγγίζοντας» το double-double με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η ομάδα της Ρόδου προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο τετράλεπτο παίζοντας υποδειγματικά στο σετ παιχνίδι και κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνά της. Ο Ηρακλής ήταν άστοχος τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι και μετά από επτά λεπτά είχε σημειώσει μόλις δύο καλάθια εντός πεδιάς και ήταν πίσω στο σκορ με 13-5. Ο Κολοσσός είχε καλή κίνηση και κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργούσε εύκολα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και διατηρήθηκε άκοπα στην πρωτοπορία ως το φινάλε της περιόδου (18-13), παρότι στο φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την παραγωγικότητά τους και η διαφορά πήγε στο +10 (25-15), καθώς ο Ηρακλής είχε και πάλι πρόβλημα στο να βρει εύκολο σκορ. Ο Κολοσσός δεν σταμάτησε να εκτελεί με συνέπεια και ανέβασε κι άλλο την υπέρ του διαφορά (31-17) κλέβοντας αρκετές μπάλες που οδήγησαν σε εύκολους πόντους. Οι Ροδίτες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 17 πόντων (38-21) και ο Ηρακλής 1/16 σουτ τριών πόντων.

Ο Κολοσσός συνέχισε να «βομβαρδίζει» στην τρίτη περίοδο και η διαφορά ανέβηκε στο +25 (46-21), αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βελτιώνουν την εικόνα τους μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά (51-34). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιχείρησε την ολική ανατροπή της κατάστασης, βελτιώνοντας την άμυνά της, αλλά… προδόθηκε από την επίθεση της και τελικά δεν κατάφερε να ροκανίσει σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά  (55-41).

Η διαφορά εκτινάχτηκε εκ νέου στο +21 για τους Ροδίτες (64-43) στα μέσα της τέταρτης περιόδου και παρά την ύστατη προσπάθεια των φιλοξενούμενων (64-51) δεν υπήρχε… γυρισμός στο παιχνίδι, με τον Ποτ να βάζει το «θαυμαστικό» στη νίκη της ομάδας του (71-52).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59