LEGA BASKET SERIE A: Παραμένει πρώτη και αήττητη η Αρμάνι, νίκη στο νήμα για Βίρτους Μπολόνια

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν επιβλητική απέναντι στην Μπρίντιζι (53-79) και παράμεινε μόνη πρώτη και αήττητη μετά από 10 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ (21-9) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά από το δεύτερο και έπειτα άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης.

Αρχικά η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε την διαφορά και κατάφερε να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο 27-27, ενώ με την έναρξη του δεύτερο ημιχρόνου μπόρεσε να πάρει τα ηνία και δεν τα έχασε ξανά.

Μέσα από την πολύ σκληρή της άμυνα, η Αρμάνι μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (40-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας 30 πόντους δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Μπρίντιζι και έφτασε στην τελική επικράτηση με 53-79. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντεβόν Χολ με 16 πόντους, ενώ ο Μάλκολμ Ντιλέινι πρόσθεσε άλλους 13.

Από εκεί και πέρα, η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Σάσαρι με 102-100 στην παράταση. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προηγήθηκε με 102-98, 1:09 πριν από την λήξη του έξτρα πεντάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω πέρα από το να μειώσουν στο τελικό σκοτ.

Πρώτος σκόρερ για την Βίρτους ήταν ο Κάιλ Γουίμς με 19 πόντους, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι σημείωσε άλλους 16. Ο Μίλος Τεόντοσιτς και ο Τζαϊτέ είχαν από 15 έκαστος.