NBA: Έσπασαν την έδρα των Μπακς με... όργια Γιανγκ οι Χοκς

Σε ένα ματς αντάξιο του διακυβεύματος του, οι Χοκς του… απίθανου Τρέι Γιανγκ που σημείωσε 48 πόντους έκαναν το «break» μέσα στο Μιλγουόκι με 116-113 και πέτυχαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους σε σειρά τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Το Game 1 των τελικών της Ανατολής είχε όλα τα στοιχεία εκείνα από τα οποία συνήθως αποτελούνται τα ματς μεγάλης σημασίας στα playoffs του NBA. Άγχος, ένταση, αστοχία…

Οι Χοκς κατόρθωσαν να κοντρολάρουν το ρυθμό του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη του διάρκεια, προσαρμόζοντας τα δικά τους προτερήματα σε αυτό. Με οδηγό τον απίστευτο για άλλο ένα ματς Τρέι Γιανγκ που έκανε κυριολεκτικά τα πάντα μέσα στο γήπεδο (48 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και… άξιους συνοδοιπόρους τους Τζον Κόλινς (23 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και Κλιντ Καπέλα (12 πόντοι, 19 ριμπάουντ), τα «γεράκια» πέτυχαν σπουδαία νίκη στο Μιλγουόκι, η οποία μάλιστα ήταν η πρώτη στην ιστορία του κλαμπ σε σειρά τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Μπακς βρέθηκαν σε κακό βράδυ και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες τους στην τελευταία περίοδο, δεν άξιζαν τη νίκη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλο ένα ματς ο κορυφαίος της ομάδας του, έχοντας 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε επίσης εξαιρετικό βράδυ με 33 πόντους και 10 ασίστ. Αντιθέτως, ο Κρις Μίντλετον… κολύμπησε σε ρηχά νερά με μόλις 15 πόντους και 6/23 σουτ (0/9 τρίποντα), ενώ τα υπόλοιπα «ελάφια» ήταν απλά… άφαντα.

[5]

Η αστοχία της πρώτης περιόδου

αστοχία της πρώτης περιόδουΗ αστοχία έξω από τη γραμμή των τριών πόντων δέσποζε στο πρώτο δωδεκάλεπτο, απόρροια του βάρους με το οποίο είχαν επιφορτιστεί οι αγχωμένοι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Τρέι Γιανγκ όμως είχε… κρύο αίμα, φτάνοντας εν ριπή οφθαλμού σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Γιάννης στην απέναντι ρακέτα έδειχνε να μην έχει αντίπαλο να τον αντιμετωπίσει κοντά στο καλάθι. Η περίοδος κύλησε χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να καταφέρει να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της, κάτι που εν τέλει κατάφεραν οι Μπακς με την είσοδο του… ακριβοθώρητου Πόρτις στο παρκέ του «Fiserv Forum», ο οποίος αναπάντεχα έδωσε άλλη πνοή στους Μπακς και εξελίχθηκε σε παράγοντα «Χ» της περιόδου. Έτσι, τα «ελάφια» κατάφεραν να οικοδομήσουν μία μικρή διαφορά της τάξεως των 6 πόντων (28-22), προτού ο Γουίλιαμς υπογράψει το σκορ της 1ης περιόδου με τρίποντη… βόμβα (28-25).

Το μονέντουμ των Μπακς πήγε περίπατο

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των Μπακς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν στο έπακρο το inside game του Γιάννη και όχι μόνο αυτού, καταφέρνοντας να ανεβάσουν το τέμπο της αναμέτρησης και να προηγηθούν με 34-25. Κάπου εκεί, ήταν η ώρα της επιστροφής του Γιανγκ στο παρκέ μετά τις απαιτούμενες ανάσες στον πάγκο και η εικόνα παρέμεινε απαράλλαχτη. Κάθε απόπειρα αμυντικής προσαρμογής των Μπακς στον… καυτό γκαρντ των Χοκς πήγε στράφι. Ως εκ τούτου, η τιμή της διαφοράς κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν… άσφαιροι έξω από τα 7,25 μέτρα. Τα «γεράκια» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το δικό τους μομέντουμ και με ένα αναπάντητο σερί έφτασαν στο +1 (45-46) από το -9 με το οποίο είχαν βρεθεί πίσω (40-31). Τελικά, τον… γόρδιο δεσμό των Μπακς από την περιφέρεια έλυσε ο Χόλιντεϊ, ο οποίος ευστόχησε σε δύο διαδοχικές προσπάθειες, για να βάλει την ομάδα του μπροστά με 55-49. Γιανγκ και Γκαλινάρι απάντησαν για το 55-54, με τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου να γράφεται διά χειρός Χόλιντεϊ (59-54).

Η σύγχυση του Μπουντενχόλζερ

Οι Χοκς βρήκαν τρόπο να εγκλωβίσουν τους Μπακς στην τρίτη περίοδο και αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 65-65, ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στη συνέχεια της περιόδου. Η κακή αμυντική συμπεριφορά των Μπακς επέτρεψε στον Γιανγκ να κάνει… θραύση, βρίσκοντας αρκετούς εύκολους πόντους από τον κεντρικό διάδρομο, με τη διαφορά να φτάνει στο +8 για τους Χοκς (78-86). Οι Μπακς βρέθηκαν σε κατάσταση… σύγχυσης στις δύο άκρες του παρκέ και… ευτυχώς για εκείνους ο καλός ρυθμός του Χόλιντεϊ στην επίθεση τους κράτησε κοντά στο σκορ, με το 85-88 στο οποίο έκλεισε η περίοδος μάλλον να είναι… ανακουφιστικό για τους γηπεδούχους.

Ο εκτός κλίματος Μίντλετον που τα έσπασε

Η άμυνα των Μπακς «έσφιξε» στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τον -εκτός κλίματος- Μίντλετον να μπαίνει στην εξίσωση φέρνοντας εκ νέου το ματς στην απόλυτη ισορροπία, 96-96. Κάπου εκεί μέτρησαν οι αστάθμητοι παράγοντες που πάντα παίζουν ρόλο σε τόσο κρίσιμα ματς… Λίγο η απειρία, λίγο ο υπέρμετρος ενθουσιασμός των παικτών των Χοκς και οι Μπακς κατάφεραν να μπουν ξανά μπροστά στο σκορ με 105-98 με γκολ… φάουλ του Γιάννη και τρίποντο του Χόλιντεϊ μετά τη χαμένη βολή του «Greek Freak». Ο απίστευτος Γιανγκ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (105-103).

Μα… airball βρε Κόνατον, αγόρι μου;

Ο Γιάννης αξιοποίησε υποδειγματική alley oop πάσα του Χόλιντεϊ και κάρφωσε με… μανία για το 107-103, με τους Μπακς να δείχνουν ικανοί για να φτάσουν στη νίκη. Εντούτοις, ένα corner three του Κόλινς επέφερε δραματική τροπή στο φινάλε, με το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού στο τελευταίο λεπτό. Ο Καπέλα κατάφερε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ύστερα από άστοχο floater του Γιανγκ και σκόραρε στην καρδιά της ρακέτας ενώ ήταν περικυκλωμένος από τέσσερις (!!!) παίκτες των Μπακς, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους Χοκς με 111-112 στα 29.8 δευτερόλεπτα. Ακολούθως, ο Κόνατον επιχείρησε να γίνει ήρωας για τους Μπακς, όμως το τρίποντο του κατέληξε airball και η… ταφόπλακα στις ελπίδες των «ελαφιών» μπήκε. Ο ψύχραιμος Γιανγκ με δύο εύστοχα ζευγάρια ελεύθερων βολών υπέγραψε το «break» των «γερακιών», με το τελευταίο σουτ της… απελπισίας από τον Μίντλετον να βρίσκει ξανά… σίδερο.