ΜΟΝΑΚΟ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 84-82: «Επέζησαν» στο... θρίλερ οι Μονεγάσκοι

Σε ματς πραγματικό ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης, η Μονακό υπέταξε με 84-82 τη Βιλερμπάν, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό πήγε να την… πάθει όπως και στο ματς της EuroLeague από τη Βιλερμπάν, όμως τελικά έμεινε όρθια έναντι της νταμπλούχου Γαλλίας και πανηγύρισε την 8η νίκη της σε 10 ματς της γαλλικής λίγκας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν ακόμα και με +13 στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» από νωρίς και χρειάστηκε να βγουν… αλώβητοι από «θρίλερ» του ακροτελεύτιου λεπτού.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος του 71-61 του ξεκινήματος της τέταρτης περιόδου, προσπερνώτας με 77-78, χάρις σε επί μέρους 6-17.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην απόλυτη ισορροπία (82-82) στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης και εκεί ήταν η ώρα του Πάρις Λι για τους γηπεδούχους, ο οποίος έγραψε τον επίλογο του αγώνα με καλάθι στα 49″ για το τελικό 84-82. Η Βιλερμπάν είχε την ευκαιρία να… κλέψει τη νίκη την εκνπoή, αλλά το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε βρήκε μόνο σίδερο.

Για τους νικητές, που βρίσκονται στη δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 8-2, ο Ντονάτας Μοτεγιούνας κατέγραψε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ερήμην του Μάικ Τζέιμς.

Για τους ηττημένους, που υποχώρησαν στο 7-4 ρεκόρ, οι Κρις Τζόουνς και Έλι Οκόμπο σημείωσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο κατέγραψε 12 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 15 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 46-41, 68-61, 84-82