ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ NEF – ΠΑΟΚ MATECO 87-75: Ηττήθηκε στην Πόλη, αλλά δεν... χάθηκε

Ο ΠΑΟΚ πληγώθηκε από την κακή περιφερειακή του άμυνα, υπέκυψε στα αρκετά προβλήματα απουσιών του και γνώρισε με χαρακτηριστική άνεση την τρίτη του ήττα στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League από τη Γαλατάσαραϊ (87-75).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» άντεξε για περίπου 25 λεπτά στο Σινάν Ερντέμ και στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των πληρέστατων Τούρκων, οι οποίοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση  του 5ου γκρουπ και την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για τον ΠΑΟΚ, πάντως, δεν αλλάζει κάτι δραματικά αυτή η ήττα, αφού την τελευταία αγωνιστική (22/12, 19:30) του αρκεί μία απλή νίκη -ανεξαρτήτως διαφοράς- επί της Ιγκοκέα, στο PAOK Sports Arena, με την οποία θα καταταγεί δεύτερος στον όμιλό του και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την 3η ομάδα του 6ου ομίλου στα Play-in της διοργάνωσης, όπου η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Ο Νταβόν Ακόν-Παρσέλ ήταν ο πιο συνεπής παίκτης των Τούρκων στο σκοράρισμα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους και 4/8 τρίποντα. Μεγάλες… ζημιές στην «ασπρόμαυρη» άμυνα προκάλεσαν επίσης οι Σαντίκ Εμίρ Καμπάκα και Ντι Μποστ που κατέγραψαν από 16 πόντους έκαστος.

Ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στην αγωνιστική δράση, όντας ο κορυφαίος του γηπέδου για την ελληνική ομάδα με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Άλλους 12 πόντους πρόσθεσε ο Τζερμέιν Λαβ, ενώ ο Ντέιβιντ ΝτιΛίο συμπλήρωσε την… τριπλέτα των διψήφιων σκόρερ του ΠΑΟΚ με 10 πόντους.

ΚΑΚΙΣΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ

Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί από την περίμετρο στην πρώτη περίοδο έχοντας 6/9 τρίποντα. Ο Λαβ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του ΠΑΟΚ από την αρχή και με τέσσερις γρήγορους πόντους και μία τελική πάσα στον Ογκμπέιντε δημιούργησε το αρχικό 5-6 των «ασπρόμαυρων». Ο Λαβ συνέχισε να τιμωρεί ανηλέως τους Τούρκους στην απομόνωση, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν στόχο από την περίμετρο με χαρακτηριστική άνεση ένεκα της κακής περιφερειακής άμυνας των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν με 16-12. Άμα τη εμφανίσει του στο παρκέ, ο Τολιόπουλος εξελίχθηκε σε πρώτο… βιολί για τον ΠΑΟΚ διατηρώντας τη διαφορά έως το φινάλε της περιόδου στα χαμηλά (28-22) με υποδειγματικές εκτελέσεις και δημιουργίες.

ΤΟΝ… ΕΚΤΕΛΟΥΣΕ ΑΔΙΑΚΟΠΩΣ Ο ΑΚΟΝ ΠΑΡΣΕΛ

Ο Ακόν Παρσέλ είχε πάρει «φωτιά» και κάθε του επιθετική προσπάθεια έμοιαζε με… λεφτά στην τράπεζα για την «τσιμπόμ», η οποία πήρε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (36-26). Ο ΠΑΟΚ έχασε για κάποια λεπτά την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι, η Γαλατάσαραϊ δεν έχασε ποτέ τον ξέφρενο ρυθμό της και η διαφορά εκτινάχτηκε στο +16 (44-28), μετά και το 9ο εύστοχο τρίποντο των Τούρκων σε 14 προσπάθειες. Έπειτα από τάιμ-άουτ του Λυκογιάννη ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε κάποια μικρά σημάδια ανάκαμψης… χτίζοντας ένα γρήγορο 0-5 (44-33) το οποίο του έδωσε την ώθηση για να κρατηθεί σε μία ανατρέψιμη απόσταση έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-40, μετά από τρίποντο του «ζεστού» Τζόουνς.

«ΕΣΒΗΣΕ» ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΕΠΙΛΟΓΩΝ

Η «καταιγίδα» τριπόντων για την την «τσιμπόμ» συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και η διαφορά ανέβηκε με συνοπτικές διαδικασίες στους 14 πόντους (59-45). Ο κλοιός έσφιξε ασφυκτικά για τον ΠΑΟΚ κατόπιν και του τέταρτου προσωπικού φάουλ του Λαβ στο 33′, αλλά οι «ασπρόμαυροι» έστω και… ασθμαίνοντας βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν εκ νέου τη διαφορά στους 8 πόντους (60-52). Ως εκεί όμως. Ο Μπλάκσιρ έκοψε άμεσα τον ρυθμό των φιλοξενούμενων με τέσσερις προσωπικούς πόντους (64-52) και ακολούθησε ένα «νεκρό» επιθετικό διάστημα, με εκατέρωθεν αβίαστα λάθη και άστοχα σουτ. Ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από επιλογές και οι Τούρκοι, δίχως να θέλξουν ιδιαίτερα, ανέβασαν στο ρελαντί τη διαφορά στο +18 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (76-58).

ΤΥΠΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Η πλάστιγγα είχε ξεκάθαρα γείρει υπέρ της τουρκικής ομάδας και το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν να… πέσει μαχόμενος και να μην επιτρέψει στους Τούρκους να πάρουν μία διαφορά που θα αδικούσε την προσπάθειά του. Ο Λαβ εκνευρίστηκε μετά από ένα -αχρείαστο- φάουλ του Κοκσάλ και αποβλήθηκε από το ματς με το σκορ στο 80-60 υπέρ των γηπεδούχων και με επτά λεπτά να απομένουν για τη λήξη, αλλά οι «ασπρόμαυροι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στα εναπομείναντα λεπτά και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 12 πόντους (87-75), κλείνοντας με το κεφάλι ψηλά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75