ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ ΟΛΙΜΠΙΑ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 101-104: «Όργια» Φέρελ στο ντεμπούτο του στο EuroCup

Ο Γιόγκι Φέρελ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση στο ντεμπούτο του στο EuroCup, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την οριακή εντός έδρας ήττα της Τσεντεβίτα Ολίμπια από τη Βίρτους Μπολόνια (101-104).

«Πράματα και θάματα» έκανε ο Γιόγκι Φέρελ στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με την Τσεντεβίτα Ολίμπια, απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του EuroCup.

Ο πολύπειρος Αμερικανός πόιντ γκαρντ, ο οποίος είχε αποκτηθεί από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ τον περασμένο Οκτώβριο αλλά δεν μακροημέρευσε στην Αθήνα, σκόραρε 24 πόντους (με 7/7 βολές, 1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα), μοίρασε 11 ασίστ, κατέβασε 3 ριμπάουντ, έκλεψε μία φορά την μπάλα και κέρδισε 7 φάουλ, εκτοξεύοντας τον προσωπικό του δείκτη αξιολόγησης στους 38 βαθμούς! Μάλιστα, είχε σκοράρει τους 20 από τους 24 πόντους του από το πρώτο ημίχρονο έχοντας 5/6 τρίποντα έως εκείνο το χρονικό σημείο.

Εντούτοις, οι Σλοβένοι δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη απέναντι στο grande φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου και γνώρισαν την ήττα με 101-104 στην Arena Stozice της Λιουμπλιάνας, υποχωρώντας στο 2-4 ρεκόρ, στο οποίο βρίσκεται επίσης ο Προμηθέας. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ τριών πόντων του Τζέικομπ Πούλεν στην εκπνοή του αγώνα κατέληξε εκτός στόχου.

Για τους Μπολονέζους, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-2 και ετοιμάζονται να υποδεχτούν τον Προμηθέα την επόμενη αγωνιστική (15/12, 21:30), ο Μάρκο Μπελινέλι σταμάτησε στους 21 πόντους με 5/10 τρίποντα, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς «φλέρταρε» με το double-double αριθμώντας 19 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 53-54, 82-82, 101-104