ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 74-85: Ο Γουίλμπεκιν δεν αρκούσε, ο Μπράουν την... πάτησε

Με τον Λορέντζο Μπράουν να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, σημειώνοντας 26 πόντους, η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 74-85, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Ούνικς Καζάν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδωσαν μία πραγματική μάχη στο Ισραήλ, με την ρωσική ομάδα τελικά να φτάνει στην τελική επικράτηση, πατώντας «γκάζι» στην τέταρτη περίοδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν ανώτερη από την Μακάμπι και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ (24-26). Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, με το πρώτο μισό του αγώνα να κλείνει στο 43-43.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι (18 π.) μπόρεσε να πάρει τα ηνία στο σκορ (66-63).

Ωστόσο, Αϊζάια Κάνααν και Λορέντζο Μπράουν είχαν άλλη άποψη. Ο Μπράουν σταμάτησε στους 26 πόντους και ο συμπατριώτης του στους 18, με την Ούνικς να γυρνά… τούμπα το παιχνίδι. Το -3 του τρίτου δεκαλέπτου, έγινε +6 για τους Ρώσους (66-72).

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα πολύ σημαντικό «διπλό» και άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Ολυμπιακό. Πλέον η Ούνικς ανέβηκε στο 8-6, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχώρησε στο 7-7.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85