ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 80-86: «Διπλό»... χρυσάφι με «σεληνιασμένο» Βέσελι

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη στην Αγία Πετρούπολη, «λυγίζοντας» με 86-80 τη Ζενίτ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Φενέρμπαχτσε σημείωσε δεύτερη διαδοχική νίκη στην EuroLeague κάμπτοντας την αντίσταση της Ζενίτ, στην Sibur Arena της Αγίας Πετρούπολης, μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία ανέβηκε στο 5-9 ρεκόρ. Η Ζενίτ υπέστη τρίτη συναπτή ήττα και δεύτερη στην έδρα της, χάνοντας πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος (8-6 ρεκόρ).

Για τους νικητές, ο Γιαν Βέσελι πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση με 32 πόντους (8/9 βολές, 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου. Ο Νάντο Ντε Κολό συμπλήρωσε 18 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Νταισόν Πιέρ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τζόρνταν Λόιντ μέτρησε 19 πόντους, ενώ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας σταμάτησε στους 17.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τη Ζενίτ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα δύο πόντων στο φινάλε (18-16) και τον Βέσελι να… σπάει όλα τα κοντέρ σκοράροντας τους 15 πρώτους πόντους από τους συνολικά 16 της ομάδας του!

Έπειτα από ένα μίνι… ξέσπασμα των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο (28-20), οι Τούρκοι ισορρόπησαν εκ νέου την κατάσταση (31-28), για να ακολουθήσει ένα γρήγορο 5-0 της ρωσικής ομάδας για το 36-28. Οι Τούρκοι κατάφεραν να εξανεμίσουν εν ριπή οφθαλμού το προβάδισμα των Ρώσων και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ (41-40).

Η Φενέρ «γκάζωσε» στην τρίτη περίοδο και προσπέρασε με +4 (47-51) βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική της εικόνα. Οι Ρώσοι ανέβασαν στροφές μετά από τάιμ-άουτ του Πασκουάλ και πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ (57-55). Το 62-61 της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε διά χειρός Λόιντ στην εκπνοή της περιόδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για μερικά λεπτά, με τη Φενέρ να «σπάει» το μοτίβο, μετατρέποντας το 64-61, με το οποίο έχανε, σε 64-69, με σερί 0-8. Η Ζενίτ αντέδρασε και με δικό της 6-0 προσπέρασε με 72-71, για να ακολουθήσει πάλι ένα… σκληρό μπρα ντε φερ, στο οποίο κάθε κατοχή είχε τεράστια σημασία. Τα «κίτρινα καναρίνια» επανάκτησαν τον έλεγχο της κατάστασης (72-77). Ο Μπάρον μείωσε στο δίποντο (77-79), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Πιέρ για το 77-82 και ο Βέσελι διεύρυνε το προβάδισμά τους από τη γραμμή των βολών (78-84) ενώ στα 53″ έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα κλέβοντας την μπάλα και αφήνοντάς την στο καλάθι των γηπεδούχων για το 80-86 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 62-61, 80-86