ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 93-80: Καταλανικός... τυφώνας παρέσυρε την «Βασίλισσα»

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να πετάει… φωτιές, η Μπαρτσελόνα πήρε τη 12η νίκη της στην φετινή σεζόν, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 93-80, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο «clasico» της νέας σεζόν στη Euroleague, η Μπαρτσελόνα έφτασε στην επικράτηση παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας τον Νίκολα Μίροτιτς σε φοβερή κατάσταση, αφού σημείωσε 31 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ και οδήγησε ουσιαστικά την ομάδα του στην τελική επικράτηση.

Το ξεκίνημα του αγώνα, ήθελε την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά στο σκορ (6-11), αλλά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασε άμεσα. Πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε να πάρει τα ηνία στο σκορ (16-14) και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (24-19), με τον Μίροτιτς να έχει 13 πόντους.

Η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης και ο Πάμπλο Λάσο ασχολήθηκαν πολύ περισσότερο από ό,τι θα έπρεπε με τις αποφάσεις των διαιτητών, κάτι που την κράτησε πίσω.

Η Μπάρτσα συνέχισε να παίζει σε πολύ υψηλό ρυθμό και ανέβαζε τη διαφορά, με την «Βασίλισσα» να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο την αντίπαλό της. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 12 πόντους (43-31), οι φιλοξενούμενοι όμως προσπάθησαν να δείξουν… σφυγμό και μείωσαν στο ημίχρονο στους 9 πόντους (51-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με την Μπαρτσελόνα να παραμένει με άνεση μπροστά στο σκορ, αφού έφτασε ακόμα και στο +14 (62-48). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για ακόμα μία φορά στους 9 πόντους (67-58), αλλά η Ρεάλ δεν έδειχνε ικανή να κάνει την ολική ανατροπή.

Η Μπάρτσα διατήρησε τα ηνία και τελικά έφτασε στη νίκη με 93-80. Πέρα από τον Μίροτιτς, εξαιρετικός ήταν ο Μπράντον Ντέιβις και ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 16 πόντους έκαστος.

Από την άλλη πλευρά Τομάς Ερτέλ και Φαμπιέν Κοζέρ έιχαν από 11 πόντους, ενώ 10 σημείωσαν οι Γουίλαιμς-Γκος, Ταβάρες και Γιούλ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58, 93-80