ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 82-67: Την έλιωσε με άμυνα για σεμινάριο!

Με στυλοβάτες τους Ντάριλ Μέικον, Γιώργο Παπαγιάννη και Λεωνίδα Κασελάκη, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εμφατικά της Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ (82-67) και έδωσε συνέχεια στις θετικές του εμφανίσεις.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε ένα ματς υψηλής επικινδυνότητας, χωρίς τον κορυφαίο σκόρερ του, Νεμάνια Νέντοβιτς, κόντρα σε μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα, η οποία έχει ήδη προκαλέσει ουκ ολίγες «ζημιές» σε ομάδες με βλέψεις για την τελική οκτάδα της EuroLeague.

Οι «πράσινοι», με άμυνα… μπετόν αρμέ, υπέταξαν τους Γερμανούς στο ΟΑΚΑ και έδωσαν συνέχεια στα θετικά τους αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη έπειτα από τον εκτός έδρας αγώνα τους με την Μπάγερν Μονάχου (με εξαίρεση, βεβαίως, το εκτός έδρας ματς με την ΤΣΣΚΑ).

Ως εκ τούτου, το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη ανέβηκε στο 4-10 ρεκόρ και…. ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου έμεινε… μόνη της η Ζάλγκιρις. Από την πλευρά της, η Άλμπα υποχώρησε στο 5-9 και είδε να μπαίνει τέλος στο μίνι σερί δύο νικών -απέναντι σε Μακάμπι και Αρμάνι, εντός έδρας- που «έτρεχε» στη διοργάνωση.

Για ακόμα ένα ματς του φετινού Παναθηναϊκού MVP ήταν ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος στη νέα του «παράσταση» είχε 20 πόντους και 11 ασίστ. Άκρως επιδραστικός και σε αυτό το παιχνίδι ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 4/4 τρίποντα και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Πληθωρική παρουσία είχε και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης κυριάρχησε στους… αιθέρες έχοντας 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Ο Μάρκους Έρικσον ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης των ηττημένων με 18 πόντους, με τους Όσκαρ Ντα Σίλβα και Τζέιλεν Σμιθ να προσθέτουν από 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΡΥΘΜΟΣ, ΠΑΙΚΤΗΣ-«ΚΛΕΙΔΙ» Ο ΚΑΣΕΛΑΚΗΣ

Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό ρυθμό επιθετικά στην πρώτη περίοδο, αλλά αμυντικά είχε έναν μεγάλο «βραχνά» να ξεπεράσει, αυτόν του Έρικσον, ο οποίος ξεκίνησε «καυτός» τον αγώνα με τρία εύστοχα τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι «πράσινοι» είχαν καλές αποστάσεις, κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα και έβρισκαν την έξτρα πάσα στην επίθεσή τους, με το αρχικό +9 υπέρ τους (17-8) να επιβεβαιώνει τη θετική τους εικόνα. Ωστόσο, τα «Άλμπατρος» εξανέμισαν με περίσσια άνεση το «πράσινο» προβάδισμα, παίρνοντας πόντους τόσο από την περίμετρο, όσο και από επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία αποτέλεσαν «πληγή» για την ελληνική άμυνα (22-20). Ο Κασελάκης πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες σε σκορ και ριμπάουντ και ήταν ο βασικός υπαίτιος του ελληνικού προβαδίσματος στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με τους «πράσινους» στο ισχνό +5 (30-25).

ΦΤΩΧΟ «ΠΡΑΣΙΝΟ» ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ, ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΑΜΥΝΕΣ Ο ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ

Ο αρχικός ενθουσιασμός για την καλή πρώτη περίοδο, κόπηκε… απότομα, από νωρίς, στη δεύτερη. Η Άλμπα είχε βρει για τα… καλά την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι από μακρινή απόσταση, απόρροια της νωχελικής περιφερειακής άμυνας των γηπεδούχων. Ως συνέπεια αυτού, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο σκορ με 32-34, με τον Μπλατ να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Γερμανούς. Το σύνολο του Πρίφτη «σίγησε» στην επίθεση, η Άλμπα διάβαζε σαν… ανοιχτό βιβλίο τις αδυναμίες της άμυνας των γηπεδούχων και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +9 υπέρ των Γερμάνων (34-43). Εντούτοις, ο Παπαγιάννης έβγαλε πάθος στα μετόπισθεν, φιλοδώρησε με εντυπωσιακά μπλοκ τους παίκτες του Γκονζάλεθ και έδωσε την απαιτούμενη ψυχολογική ώθηση στους συμπαίκτες του, οι οποίοι εξαργύρωσαν τις καλές άμυνες. Με την άμυνα «οδηγό», λοιπόν, οι «πράσινοι» έτρεξαν 9-0 έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με το οποίο, όχι απλά κατέβηκε η διαφορά προτού προλάβει να φτάσει σε… ασυμμάζευτα επίπεδα, αλλά το σκορ επανήλθε σε καθεστώς ισοπαλίας (43-43).

Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥ

Ο Παναθηναϊκός έχανε… σωρηδόν τα ριμπάουντ στη ρακέτα του, στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου, αλλά δεν τον… πλήρωσε, καθότι τα ποσοστά των φιλοξενούμενων από τα 6.75 καταβαραθρώθηκαν. Κατόπιν τούτου, οι «πράσινοι» έφτασαν το σερί τους (από τη δεύτερη περίοδο) στο 16-0 και προηγήθηκαν με +6 (49-43), με τους Γερμανούς να μένουν «άποντοι» για περίπου τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα έβγαλε «σκληράδα» στην άμυνα και, αν και άστοχη στην επίθεση, κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση… βολής (55-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο ρευστό 57-52.

ΕΙΧΕ ΜΕΪΚΟΝ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΩΡΑ

Όταν το ματς βρέθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ο Μέικον έκανε ένα βήμα μπροστά και ανέλαβε δράση σε σκοράρισμα και δημιουργία, ενόσω ο Παπαγιάννης κυριαρχούσε στην άμυνα και… έκρυβε το φως στους αντιπάλους του. Με γρήγορο 0-5 των Γερμανών στην τέταρτη περίοδο το ματς… ξεκίνησε από το σημείο 0 (57-57), όμως ο Μέικον… έσβησε τη φωτιά πριν «εξαπλωθεί» και με δικό του κρέσεντο και υποδειγματικές εκτελέσεις σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός, έστειλε τους νταμπλούχους Ελλάδας στο +7 (64-57), με τον Σαντ-Ρος να το διανθίζει στο +10 (67-57). Ήταν να μην κάνει την… αρχή ο Μέικον. Ο δαιμόνιος Αμερικανός σκόρερ, συνέχισε στην τελική ευθεία την… παράστασή του σκοράροντας υπό οποιαδήποτε συνθήκη και μοιράζοντας αφειδώς τις ασίστ στους συμπαίκτες του, σαν… στραγάλια. Το προβάδισμα των γηπεδούχων εκτινάχτηκε άνετα στο +17 (78-61) και η «πράσινη» νίκη πήρε θριαμβευτικές διαστάσεις. Στα 16″ πριν από την τελευταία κόρνα, ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με βροντερό κάρφωμα και… αποθεώθηκε από το κοινό, βάζοντας το ιδανικό «κερασάκι» στη βραδιά.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67