ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΙΩΝΙΚΟΣ 79-82: Ο Αθηναίου... χάλασε το ντεμπούτο του Τόμιτς

Ο Ιωνικός πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στο Περιστέρι, νικώντας την ομώνυμη ομάδα με 82-79, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τον Γιάννη Αθηναίου να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι (14 π., 4/6 τριπ.) και τον Τζέρμαν να τον συμπληρώνει ιδανικά (20 π.), ο Ιωνικός με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο πήρε το «διπλό» από το Περιστέρι.

Σε ένα παιχνίδι που ο Μίλαν Τόμιτς έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Περιστερίου, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (21-16).

Η συνέχεια ήταν απρόσμενη με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ πήρε τα ηνία με τον Αθηναίου να κάνει τα… πάντα για την ομάδα του.

Ο Ιωνικός βρέθηκε μπροστά με 70-76, τρία λεπτά πριν από το τέλος και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων αν επιστρέψουν στον αγώνα, διατηρηθήκαν μπροστά στο σκορ και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-44, 63-59, 79-82