ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΩΝ: Πιο κοντά στα προημιτελικά της ΕΣΑΚΘ ο Άρης με νίκη 62-54 κόντρα στην Βεργίνα

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Άρη κέρδισε με 54-62 τη Βεργίνα και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Ισχυρό προβάδισμα, εν’ όψει του επαναληπτικού αγώνα, πήραν οι παίδες της ομάδας μπάσκετ του Άρη παίρνωντας τη νίκη με 62-54 κόντρα στη Βεργίνα.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (4-17) αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν σε 26-28. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πήραν μία διαφορά, που τους χάρισε τη νίκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα θα δώσει τον επαναληπτικό την Παρασκευή 25/6 στο «Nick Galis Hall» και έχει «αέρα» οκτώ πόντων από την αποψινή (23/6) επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 4-17, 26-28, 43-45, 54-62.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Τσιούκης, Μίχος 2, Παπαϊωάννου 18, Δαφνητίδης Α. 12 (2), Θεολόγου 2, Αλεξάκης, Τραγιαννίδης 6,  Δαλαμπίρας, Δαφνητίδης Στ. 6 (2), Αλεξίου, Παπαργυρίου 6, Γιαννακούδης 2.

ΑΡΗΣ: Δαλκιτσής 2, Κρυσταλλίδης, Μετριτίδης, Καζαμίας, Τσιλιγκαρίδης Στ. 4, Σκουλαριώτης 20 (4), Τσιλιγγαρίδης Λ. 2, Λαμπρόπουλος 8, Κογιός 6, Βλάχος, Γεροκώστας 22, Ζανής.