ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 87-72: Υπόθεση μιας περιόδου για την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Αναντολού Εφές ζορίστηκε για τρεις περιόδους απέναντι στην Μπασκόνια, ωστόσο στην καθοριστική τέταρτη βρήκε τον καλό της εαυτό και επικράτησε με 87-72 επί της ισπανικής ομάδας.

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, υποτάσσονας με 87-72 την Μπασκόνια, στο Sinan Erdem Sports Hall, για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague. Αυτή ήταν η 7η νίκη της πρωταθλήτριας Ευρώπης στη διοργάνωση, με τους Βάσκους να υποχωρούν στο 5-10 ρεκόρ.

Η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 8-16 έχοντας τον Γκρέιντζερ σε μεγάλα… κέφια. Η Εφές μείωσε προσωρινά στους τέσσερις (12-16), αλλά οι Βάσκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-21. Οι Τούρκοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασαν στο σκορ μετατρέποντας το 27-32 σε 35-34. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Τούρκους στο προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (43-42).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ, με το ματς να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία μετά από 24 λεπτά (53-53). Η Έφες έκανε ένα μίνι 6-0 με το οποίο βρέθηκε στο +5 (59-54), η Μπασκόνια απάντησε με δικό της 0-6 κάνοντας το 63-62 (από 63-56) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους στο +4 (66-62). Η Εφές επέβαλε τον νόμο της στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας 9-0 σερί στα πρώτα τέσσερα λεπτά με τα οποία η διαφορά εκτινάχτηκε στους 13 πόντους (75-62). Οι Βάσκοι δεν είχαν κάτι άλλο να επιδείξουν και… υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων, που εκτόξευσαν τη διαφορά και στους 16 πόντους (82-66) φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τους Τίμπορ Πλάις, Σέιν Λάρκιν και Έιντριαν Μόερμαν να συμπληρώνουν από 17, 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Κορυφαίοι σκόρερ για την Μπασκόνια ήταν οι Τζέισον Γκρέιντζερ και Σιμόνε Φοντέκιο με 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-42, 66-62, 87-72