ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 75-54: Στο δεύτερο ημίχρονο… ξέχασε να βγει στο παρκέ!

Ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου… έμεινε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα και γνώρισε ήττα με κάτω τα χέρια από την Αρμάνι (75-54)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε ως… Παναθηναϊκός μόνο για 20 λεπτά απέναντι στην Αρμάνι και στο δεύτερο μισό έμοιαζε με… τουρίστα στο Μιλάνο, με συνέπεια να υποστεί βαριά ήττα με 75-54, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στο δεύτερο εικοσάλεπτο, παρότι στο πρώτο μισό είχαν δημιουργήσει μέσω της άμυνάς τους τις προϋποθέσεις για να κυνηγήσουν την… έκπληξη.

Για την ελληνική ομάδα, βέβαια, δεν υπάρχει χρόνος για… δάκρυα, αφού σε λιγότερο από 48 ώρες (16/12, 21:00) θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ την πρωτοπόρο της διοργάνωσης, Μπαρτσελόνα σε ακόμα ένα ματς με τον μέγιστο δυνατό βαθμό δυσκολίας.

Ο Ντέβον Χολ με 19 πόντους και ο Κάιλ Χάινς με 14 πόντους έκαναν τη μεγαλύτερη «ζημιά» στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να οργανώνει υποδειγματικά για τους συμπαίκτες του έχοντας 9 ασιστ για μόλις 2 λάθη σε 15:43 συμμετοχής.

Ο απογοητευτικός επιθετικά Παναθηναϊκός είχε μοναδικό διψήφιο σκόρερ τον Ντάριλ Μέικον των 14 πόντων, σε μία βραδιά που σχεδόν όλα του τα «όπλα» στην επίθεση ήταν… άσφαιρα.

Η SECOND UNIT «ΔΑΓΚΩΝΕ» ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό κλειστό, με τον Παναθηναϊκό να κάνει αυτό για το οποίο είναι «φτιαγμένος» από τον προπονητή του. Να παίζει σκληρή άμυνα και να «σβήνει» τα επιθετικά ατού των αντιπάλων (μόλις 2/9 ιταλικά τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός έδειξε συνέπεια και στην επίθεσή του, με τον Μέικον να «ζεσταίνει» από νωρίς τις μηχανές του στο σκοράρισμα (13-13). Ο Πρίφτης απέσυρε Παπαπέτρου και Μέικον στην τελική ευθεία, χαμήλωσε το σχήμα και τα αποτελέσματα σε επίπεδο ενέργειας ήταν εμφανέστατα, με τους «πράσινους» να πιέζουν λυσσασμένα και να… πνίγουν τους Ιταλούς στην οπισθοφυλακή τους, αλλά να δυσκολεύονται χαρακτηριστικά στην εμπροσθοφυλακή τους. Η πρώτη περίοδος, πάντως, έκλεισε με την ελληνική ομάδα στο προβάδισμα, χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα από Κασελάκη και Μποχωρίδη στο τελευταίο λεπτό (15-19).

«ΜΙΛΗΣΕ» Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ «ΕΛ ΤΣΑΤΣΟ»

Η Αρμάνι βελτίωσε αισθητά την εικόνα της στη δεύτερη περίοδο και προσπέρασε στο σκορ (24-21), με τον Ροντρίγκεθ να… τραβάει το κάρο και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς στην επίθεση με την τεράστια κλάση του. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, έκανε το δύσκολο βάζοντας απαγορευτικό στον αγαπημένο γρήγορο ρυθμό των Λομβαρδών και κρατήθηκε κοντά στο σκορ, παρότι παραγωγικά ήταν «λίγος», χωρίς δημιουργία, με ελάχιστο inside game και σχεδόν καθόλου «τάισμα» του «ογκόλιθου» Παπαγιάννη. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τελικά τους Ιταλούς στο +4 (33-29), με τις δύο ομάδες σε γενικές γραμμές να κινούνται στη μετριότητα.

ΛΑΘΗ ΕΠΙ ΛΑΘΩΝ, ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ ΚΑΙ -16

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μισό, οι Ιταλοί έδειξαν σαφή διάθεση για να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, πιέζοντας ασφυκτικά τους περιφερειακούς των «πράσινων». Οι κακές επιστροφές των φιλοξενούμενων τιμωρήθηκαν… παραδειγματικά και οι Ιταλοί πήραν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς με 40-29, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ καθως είδε την ομάδα του να «μπαίνει» στο ρυθμό που βόλευε την ιταλική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός δεν… πήρε το μάθημά του. Μπλοκαρίστηκε επιθετικά, μένοντας απόντος για πέντε λεπτά, υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και βρέθηκε με… συνοπτικές διαδικάσιες στο -16 (45-29), καθώς επέτρεψε στον Ιταλούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Μάλιστα, το σερί της Αρμάνι από το πρώτο ημίχρονο έφτασε στο 16-0, δείγμα της καθίζησης της ελληνικής ομάδας στην τρίτη περίοδο. Εντελώς κόντρα στη ροή της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εξαλείψει τη μισή διαφορά (45-37), παίζοντας την αγαπημένη του άμυνα ζώνης, η οποία προσωρινά λειτούργησε. Όχι για πολύ, όμως. Το τάιμ-άουτ του Μεσίνα έφερε άμεση αντίδραση των Ιταλών, οι οποίοι με «ενοχρηστρωτές» τους Χάινς και Ροντρίγκεθ χάθηκαν στον… ορίζοντα (57-40).

«ΚΡΕΣΕΝΤΟ» ΧΟΛ ΚΑΙ ΠΙΚΡΟ ΦΙΝΑΛΕ

Μοιάζει απίστευτο αλλά ο Χολ σκόραρε 14 διαδοχικούς προσωπικούς πόντους (από το 55-40) και έγινε «δήμιος» της ελληνικής ομάδας στην τέταρτη περίοδο. Αρχικά, οι «πράσινοι» βρήκαν ένα καλό δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και ροκάνισαν εκ νέου τη διαφορά (59-49), αλλα αποδείχτηκε πως ήταν απλά το… κύκνειο άσμα τους. Ακολούθησε «σβηστό» 7-0 των Λομβαρδών και διεύρυνυνση της διαφοράς στο +18 (69-51), με την υπόθεση τελικό νικητής να μην βρίσκεται πλέον υπό αμφισβήτηση. Ο Παναθηναϊκός «έσβησε», ήπιε… θάλασσα στην επίθεση, έχασε τ’ αβγά και τα πασχάλια στην άμυνα και βρέθηκε και στο -21 (75-54), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54