ΕΝΙΣΕΪ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70-85: «Φωτιά» στην παγωμένη Σιβηρία οι «ερυθρόλευκες»

Ένας τρομερός Ολυμπιακός νίκησε την Ενισέι με 85-70 στη Ρωσία και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στη φάση των «16»

Μία τεράστια νίκη πέτυχε στην παγωμένη Σιβηρία ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 85-70 της Ενισέι και κλείνει το μάτι στη φάση των «16» του EuroCup Women. Πλουφ και Βίτολα σκόραραν 29 και 15 πόντους, με την Τόλφρι να προσθέτει άλλους 14. Πραγματική… ορχήστρα η Νικολοπούλου με 10 πόντους και 9 ασίστ.

Ο αγώνας

Το κρύο της Ρωσίας δεν ήταν ικανό να επηρεάσει τον Ολυμπιακό, που μπήκε έτοιμος για τη μεγάλη νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 27-20, έχοντας πολύ καλή επιθετική λειτουργία στο πρώτο δεκάλεπτο.

Έτσι κατάφεραν να συντηρήσουν τις διαφορές που έχτισαν, μπαίνοντας με ένα προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο (38-46). Ένα σερί που συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να πιάνει για πρώτη φορά αυτό το +15 (40-55 στο 24′), αφού η Πλουφ είχε φτάσει ήδη τους 25 πόντους.

Η ομάδα του Ζίμπαρτς έφτασε ως και το +17 (68-85) στο τελευταίο λεπτό, με την Ενισέι να μειώνει στους 15 και τον επαναληπτικό του ΣΕΦ να είναι μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αφού αν υπερασπιστεί τη διαφορά θα κλειδώσει την πρόκριση στους «16».