ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 91-72: Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός για περίπου 25 λεπτά επί ιταλικού εδάφους, όμως τελικά δεν άντεξε στην πίεση της Βίρτους Μπολόνια και υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων του (91-72).

Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε εμφανώς καλύτερος από το προηγούμενο ματς του απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, ωστόσο το εμπόδιο της Βίρτους Μπολόνια ήταν απλά ανυπέρβλητο.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να παραμείνουν στο… κόλπο για σχεδόν 25 λεπτά στην Virtus Segrafedo Arena, αλλά στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ιταλίας πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και έφτασαν με άνεση στην 5η τους νίκη σε 7 ματς για το Β’ γκρουπ του EuroCup. Ο Προμηθέας υποχώρησε στο 2-5 ρεκόρ και πλέον ετοιμάζεται να υποδεχτεί στην Πάτρα τη Βενέτσια στο τελευταίο ματς του χρόνου (21/12, 19:30).

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν οι Τζεράι Γκραντ και Ντάριο Χαντ που σημείωσαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά των νικητών, οι οποίοι παρατάχθηκαν με τέσσερις κομβικές απουσίες (Έκπε Γιούντο, Κέβιν Χέρβεϊ, Νίκο Μάνιον και Αϊζάια Κορντινιέ), ξεχώρισαν ο Κάιλ Γουίμς με 18 πόντους και ο Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς με 14 πόντους, με τους Μάρκο Μπελινέλι και Μίλος Τεόντοσιτς να καταγράφουν από 9 πόντους και 8 ασίστ και 8 πόντους και 6 ασίστ αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν με double-score στο πρώτο τετράλεπτο (16-8). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να ανακόψει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι βρήκαν και διψήφιο προβάδισμα (27-16), με τον Γουίμς να δημιουργεί ρήγματα στην ελληνική άμυνα. Η ομάδα του Ζούρου έκανε καλύτερο κλείσιμο στην πρώτη περίοδο «τρέχοντας» σερί 0-7 για το 27-23.

Η ομάδα του Σκαριόλο διατηρήθηκε σε μία απόσταση στο σκορ έως το 4ο λεπτό της δεύτερης περιόδου (35-29), αλλά ο Προμηθέας ανέκαμψε και ισοφάρισε σε 35-35 δηλώνοντας δυναμικά την παρουσία του στο ματς. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (43-43).

Ο Προμηθέας μπήκε… με φόρα και στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να προσπεράσει με 48-51 στο 24’. Εκεί, όμως, «χάθηκε». Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν καλό ρυθμό στην επίθεσή τους, με συνέπεια να τρέξουν ένα επί μέρους 22-2 με το οποίο εκτίναξαν τη διαφορά στο +17 (70-53). Ο Ρέι με τρίποντο… at the buzzer έδωσε μία ανάσα στον Προμηθέα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 70-56.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας πάτησε το… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω, με τη διαφορά να παγιώνεται στις παρυφές των 20 πόντων έως και την τελευταία κόρνα του αγώνα (τελικό σκορ 91-72).

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72