ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΖΕΝΙΤ 61-71: Επιστροφή στις νίκες για τους Ρώσους (vids)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε ένα σημαντικό «διπλό» στην Γαλλία, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 71-61, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και φάνηκε να μπορεί να βρει πιο άμεσα ρυθμό από την Βιλερμπάν. Αν και οι Γάλλοι ήταν μπροστά στο σκορ, οι Ρώσοι αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-21, με τον Μπίλι Μπάρον να σημειώνει δύο σερί τρίποντα.

Στην συνέχεια όμως, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ αντέδρασε και έμεινε αρκετά κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 32-33, με τον Χάουαρντ να δείχνει ότι για ακόμα έναν αγώνα θα είναι το σημείο αναφοράς της Βιλερμπάν.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτεροι στην επανάληψη, αφού άμεσα ανέβασαν την διαφορά τους και μπόρεσαν να πάρουν για τα… καλά τα ηνία με 49-54, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο βέβαια, να χαρίζει δύο τρομερά highlights.

Μπορεί η γαλλική ομάδα να προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά αυτό δεν το κατάφερε, αφού η Ζενίτ διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση σχετικά εύκολα με 61-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 49-54, 61-71