EUROLEAGUE: Νίκη στο... νήμα για την ΤΣΣΚΑ - «Άλωσε» και το Πριγκιπάτο η Ζενίτ

Η Άλμπα Βερολίνου προέβαλε σθεναρή αντίσταση απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «απέδρασε» με το «διπλό» από το Βερολίνο (93-90). * Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «άλωσε» και το Πριγκιπάτο, επικρατώντας με 85-74 επί της Μονακό.

ΜΟΝΑΚΟ – ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 74-85

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε το 2/2 επί γαλλικού εδάφους στην τελευταία «διαβολοβδομάδα» του χρόνου στην EuroLeague. Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ υπέταξε και τη Μονακό μετά τη Βιλερμπάν, περνώντας με 74-85 από το Salle Gaston Medecin. Αυτή ήταν η 10η νίκη της ρωσικής ομάδας σε 16 ματς, ενώ η Μονακό υποχώρησε στο 6-10 ρεκόρ και συνεχίζει την… κατηφορική της πορεία στη διοργάνωση.

Η εκκίνηση της Ζενίτ ήταν εντυπωσιακή. Το σύνολο του Πασκουάλ είχε 6/7 τρίποντα (85.7%) στο πρώτο δεκάλεπτο, προεξάρχοντος του Μπάρον των 12 πόντων (3/3 βολές και 3/3 τρίποντα), την ίδια ώρα που οι Μονεγάσκοι μέτρησαν μόλις 6/17 σουτ εντός πεδιάς (6/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και 2/4 βολές. Το +17 της πρώτης περιόδου (14-31) ήταν απλά το επιστέγασμα της καταπληκτικής δουλειάς των Ρώσων σε άμυνα και επίθεση.

Οι Ρώσοι συντήρησαν το προβάδισμά τους για ένα τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου και από εκεί και πέρα ο λόγος ανήκε αποκλειστικά στους Μονεγάσκους, οι οποίοι αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να υποκύψουν τόσο εύκολα στο «σπίτι» τους. Αρχικά, έτρεξαν ένα 19-9 επί μέρους σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, κλείνοντας σημαντικά την ψαλίδα της διαφοράς (33-40) και αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Εις μάτην. Ήταν να μην κάνουν την… αρχή οι γηπεδούχοι, αφού έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου εξανέμισαν ολοκληρωτικά την εις βάρος τους διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με μειονέκτημα μόλις δύο πόντων (43-45).

Οι δύο αντίπαλοι «σφιχταγκαλιάστηκαν» στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές και τον ρυθμό του αγώνα να είναι αισθητά πεσμένος.  Οι Μονεγάσκοι έκλεισαν με προβάδισμα ενός πόντου το τρίτο δεκάλεπτο (57-56) και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της τελικής «στροφής».

Η Μονακό έσφιξε την άμυνά της στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και βρέθηκε να προηγείται με +4 (65-61) έχοντας πάρει τα… πάνω της ψυχολογικά μετά την τεράστια ανατροπή που ολοκλήρωσε προηγουμένως. Ο «καυτός» Μπάρον, όμως, έδωσε εκ νέου τα ηνία στη Ζενίτ (65-67) και όλα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες του crunch time. Εκεί, η Ζενίτ αποδείχτηκε περισσότερο ψύχραιμη και προσεκτική στην άμυνα και με τον Λόιντ να διευρύνει το σερί της στο 11-0, ξέφυγε με 65-72, ρίχνοντας τους τίτλους τέλους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά των δύο ομάδων.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ – ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 90-93

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα… χρειάστηκε στην Mercedes-Benz Arena του Βερολίνου, αλλά έστω και… οριακά έφτασε στο στόχο της, «λυγίζοντας» την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου με 93-90. Για την ΤΣΣΚΑ ήταν μία νίκη-αντίδραση μετά τον… διασυρμό που υπέστη εντός έδρας από την Ούνικς Καζάν, αλλά και πάλι η απόδοσή της δεν ήταν πειστική. Η «ομάδα του Κόκκινου Στρατού» βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-6 και υποχρέωσε τα «Άλμπατρος» σε υποχώρηση στο 5-11.

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από ισορροπία και πέντε λεπτά υπεροχής για κάθε ομάδα. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας έκανε πιο δυναμική είσοδο και προηγήθηκε με +8 στο πρώτο πεντάλεπτο (13-5), αλλά γρήγορα η «ρωσική αρκούδα» αντέδρασε έχοντας τον Κλάιμπερν στην ηγεσία και έκλεισε με προβάδισμα δύο πόντων την πρώτη περίοδο (21-23).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και στη δεύτερη περίοδο ωσότου οι Γερμανοί βρήκαν ένα μίνι 5-0 και προηγήθηκαν με 36-31 στα μισά της περιόδου. Η ομάδα του Ιτούδη δεν άφησε το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό της και με δικό της 0-7 σερί προσπέρασε προσωρινά στο σκορ με 40-44, με τη γερμανική ομάδα να ισοφαρίζει στην εκπνοή σε 48-48.

Ένα γρήγορο 10-0 στην τρίτη περίοδο έβαλε τα «Άλμπατρος» σε θέση οδηγού (58-51), ενώ ο ασταμάτητος Λο τα κράτησε σε απόσταση από την «αρκούδα» (65-58). Η τρίτη περίοδος έκλεισε τελικά με μία απόσταση τεσσάρων πόντων να χωρίζει τις δύο ομάδες (73-69).

Η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε  με το… καλημέρα στην τέταρτη περίοδο (73-74) και παρότι προηγήθηκε και με +4 (76-80) δεν κατόρθωσε να… τελειώσει τη δουλειά, με τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν σε 82-82 και να κάνουν θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Όταν το ματς βρέθηκε στην κόψη του ξυραφιού, η ποιότητα των παικτών της «αρκούδας» μέτρησε, με τους Σενγκέλια, Kλάιμπερν και Χάκετ να υπογράφουν το ρωσικό +7 (84-91) και, επί της ουσίας, τη νίκη της ομάδας του Ιτούδη. Η Άλμπα επιχείρησε το απίθανο, μείωσε στον πόντο (90-91) με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο ψύχραιμος Σβεντ με 2/2 βολές τελείωσε την υπόθεση νίκη για λογαριασμό των Μοσχοβιτών (90-93). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι… λαχτάρησαν στην τελευταία επίθεση του ματς, καθώς είδαν τους Γερμανούς να βρίσκουν δύο ευκαιρίες για να στείλουν το ματς στην παράταση (με Ντα Σίλβα και Έρικσον), αλλά τελικά να μην τα καταφέρνουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-48, 73-69, 90-93