ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 81-78: «Ερυθρόλευκη» νίκη με άμυνα για... σεμινάριο

Ο Ερυθρός Αστέρας έκαμψε την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου στο… καμίνι του Βελιγραδίου, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της τελευταίας «διαβολοβδομάδας» της EuroLeague για το 2021.

Η Μπάγερν Μονάχου μετά τη συντριβή από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ βρήκε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική τον… μπελά της από ομάδα με «ερυθρόλευκες» φανέλες, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 81-78.

Οι πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας ήταν πιο… κυνικοί στο crunch time του αγώνα και αρκετά πιεστικοί στην άμυνα, επιτρέποντας όλους κι όλους έντεκα πόντους στους φιλοξενούμενους στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Εν τέλει, με τη βοήθεια και του κόσμου τους, έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, την 7η σε 16 αγώνες και 3η στους τελευταίους τέσσερις. Τουναντίον, η Μπάγερν έκανε άλλο ένα βήμα προς τα πίσω, υποχωρώντας στο 7-9 ρεκόρ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Νίκολα Κάλινιτς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, με τους Μπράνκο Λάζιτς και Νίκολα Ιβάνοβιτς να συνεισφέρουν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ξεχώρισε για τους ηττημένους με 21 πόντους, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ, ο οποίος συμπλήρωσε 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ στη στατιστική του. Τέλος, για τους ηττημένους, doudle-double κατέγραψε ο Οθέλο Χάντερ έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 8-9 στο πρώτο τετράλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κάποιες απαντήσεις στη συνέχεια και να προσπερνούν προσωρινά με 14-11. Ένα 8-0 σερί της ομάδας του Τρινκιέρι (14-19) δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπέρασαν εκ νέου με 20-19, προτού τελικά βρεθούν πίσω στο σκορ με 20-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου από καλάθι του Χάντερ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συνετοί στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +7 (22-29), όμως ένα γρήγορο 11-2 των «ερυθρόλευκων» στα επόμενα 2 λεπτά έφερε νέα αλλαγή στο προβάδισμα (33-31). Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι στο υπόλοιπο της περιόδου και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με ισορροπία στον ηλεκτρονικό πίνακα (46-45).

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και για σχεδόν πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο ώσπου οι Σέρβοι «έτρεξαν» ένα μικρό 4-0 και προηγήθηκαν με +5 (56-51). Ούτε τότε, όμως, κατόρθωσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, καθώς έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι και μοιραία βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ (56-60) με 9-0 σερί των Γερμανών. Εντούτοις, οι Βαυαροί ήταν εξωφρενικά κακοί στην περιφερειακή άμυνα, κάτι που πλήρωσαν με 7-0 σερί των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν και πάλι τα ηνία στο σκορ (63-60). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Κυπελλούχους Γερμανίας στο +2 (65-67).

Ένα ισχνό +3 των Βαυαρών (67-70) εξανεμίστηκε εν ριπή οφθαλμού από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τη βοήθεια του κόσμου τους έτρεξαν ένα πολύ σημαντικό 11-0 στην πιο κρίσιμη καμπή του αγώνα και ξέφυγαν με +8 (78-70), βάζοντας το… νερό στο αυλάκι. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι «αιχμαλωτίστηκαν» στη… σεμιναριακή άμυνα των Σέρβων και τελικά υπέκυψαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78