ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ - ΛΑΡΙΣΑ 74-82: Ο Μάριτς ήρθε και έφερε την δεύτερη νίκη (vids)

Με τον Μάριν Μάριτς να κάνει ένα ονειρικό ντεμπούτο, η Λάρισα πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών με 74-82, την πρώτη της μετά από 2,5 μήνες, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Μπορεί ο Γιώργος Διαμαντάκος να ξεκίνησε… καυτός με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας Πατρών ωστόσο δεν μπόρεσε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα την καλή του εικόνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-18, με την συνέχεια να ανήκει σχεδόν αποκλειστικά στην Λάρισα. Ο Μάριν Μάριτς έκανε το ντεμπούτο και ήταν εξαιρετικός από την πρώτη στιγμή που πάτησε στο παρκέ.

Με τον Μάριτς λοιπόν, στυλοβάτη, η Λάρισα πήρε τα ηνία στο σκορ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +2 (33-35).

Ο Κροάτης σέντερ της Λάρισας συνέχισε να οδηγεί την ομάδα του και στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας μάλιστα την… έκρηξή του. Ο Απόλλων δεν φαινόταν να έχει το «αντίδοτο» στον Μάριτς και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-53 και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι και μπόρεσαν να πάρουν για τα… καλά κεφάλι στο σκορ.

Ο Μάριτς διατήρησε την εξαιρετική του παρουσία και η Λάρισα έφτασε τελικά στην νίκη με 74-82.

Ο Κροάτης στο πρώτο του παιχνίδι σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ πολύ καλοί για την Λάρισα ήταν οι Ζάρας (15 π.), Μούντι (13 π.) και Γκριν (13π.), ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Κόουλμαν με 17 πόντους, ενώ ο Διαμαντάκος έμεινε στους 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82