ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS 74-65: Οι «θαλασσί» άντεξαν στην αντεπίθεση και κατέκτησαν το «ροζ φύλλο»

Το Περιστέρι Vitabiotics έκανε τιτάνια προσπάθεια να επιστρέψει από το -17 της τρίτης περιόδου, αλλά τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή και έφυγε με ήττα από τη Ρόδο (74-65), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός υπέταξε το Περιστέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο της Καλλιθέας και έφτασε τις 7 νίκες σε 10 αγώνες της Stoiximan Basket League. Οι «θαλασσί» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και, παρά την ύστατη προσπάθεια των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν εν τέλει με σχετική άνεση στην επικράτηση.

Για τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα και η 6η ήττα σε σύνολο 10 αναμετρήσεων.

Το ξεκίνημα του Κολοσσού ήταν εκρηκτικό. Μόλις στο 5′ ήταν μπροστά στο σκορ με 15-2, βάζοντας από τόσο νωρίς τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Η επιθετική βελτίωση του Περιστερίου στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου δε συνδυάστηκε και με αμυντική βελτίωση, με την περίοδο τελικά να κλείνει στο +11 για τους γηπεδούχους (25-14).

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στη δεύτερη περίοδο όταν με σερί 0-6 το 30-17 μετατράπηκε σε 30-23. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός άντεξε και πήγε με προβάδισμα επτά πόντων στην άναπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (37-30). Το Περιστέρι έτρεξε ένα επί μέρους 7-14 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και έφτασε σε απόσταση… βολής (44-40), όμως η συνέχεια της περιόδου ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν και με +17 (59-42) και πάτησαν γερά στα πόδια τους ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στην τέταρτη περίοδο. Η διαφορά σταδιακά άρχισε να ροκανίζεται και τελικά εξανεμίστηκε μετά από σχεδόν έξι λεπτά, με το Περιστέρι να φτάνει στη μία κατοχή (64-62). Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, «σίγησε» στην επίθεση, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες και ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε «χτίζοντας» σερί 6-0 (70-62) με το οποίο «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι του Κολοσσού ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ και Κένι Γουίλιαμς που σκόραραν από 23 πόντους έκαστος. Για το Περιστέρι ο Έρικ ΜακΚρί κατέγραψε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ίαν Μίλερ 10 πόντους και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 37-30, 59-44, 74-65