LIGA ENDESA: «Αλύγιστη» η Ρεάλ, παρά τα προβλήματά της – Η Μπρέογκαν «άλωσε» τη Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με νίκη και από την έδρα της Μούρθια, κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες που βρέθηκαν στο διάβα της. * Η Μπρέογκαν «άλωσε» τη Βαλένθια, παρότι δέχτηκε 47 πόντους στην τελευταία περίοδο! * «Διπλό» της Μπασκόνια στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις. * Το πανόραμα της 14ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε από τι «μέταλλο» είναι φτιαγμένη στη Μούρθια, επικρατώντας με 80-71 επί της ομώνυμης ομάδας. Αν και είχε τις δύο κομβικές απουσίες των Τομά Ερτέλ και Φαμπιάν Κοζέρ (αμφότεροι έχουν προσβληθεί από τον κορωνοϊό), αυτό δεν την εμπόδισε να φτάσει στην 12η νίκη της σε 13 ματς και να παραμείνει μόνη στο… ρετιρέ της κατάταξης.

Κορυφαίοι για τη «βασίλισσα» ήταν οι Βενσάν Πουαριέ και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, οι οποίοι σημείωσαν από 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Για τη Μούρθια του 8-6 ρεκόρ, ο Αϊζέια Τέιλορ μέτρησε 16 πόντους, με τους Τζόρνταν Ντέιβις, Αουγκούστο Λίμα και Θαντ ΜακΦάντεν να προσθέτουν από 11 πόντους έκαστος. Ο Κώστας Βασιλειάδης αγωνίστηκε για 3:34 δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει (0/2 τρίποντα).

Στο πρώτο χρονικά ματς του προγράμματος, η Μπιλμπάο πήρε μία εμφατική εντός έδρας νίκη απέναντι στη Γκραν Κανάρια με 95-80. Για τους νικητές, ο Βαλεντίν Μπιγκότ μέτρησε 16 πόντους, ο Άντριου Γκάουντλοκ 15 πόντους και οι Άλεξ Ρέγιες και Άνχελ Ντελγκάδο από 14 πόντους έκαστος.

Από την πλευρά των ηττημένων διακρίθηκαν οι Τζον Σούρνα, Ντίλαν Ένις και Έι Τζέι Σλότερ με 20, 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η Μπασκόνια συνάντησε αρκετά εμπόδια στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις, αλλά κανένα εξ αυτών δεν ήταν αρκετό για να της μπλοκάρει το δρόμο προς την 8η νίκη της με σκορ 87-83. Το σύνολο του Νέβεν Σπάχια βασίστηκε κατά κύριο λόγο στο σκοράρισμα στους Σιμόνε Φοντέκιο και Γουέιντ Μπόλντγουϊν που σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Στίβεν Ίνοκ των 13 πόντων.

Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο είχε ως κορυφαίο παίκτη της τον Ανζέις Πάσετσνικς με 18 πόντους και θετικούς τους Βίτο Μπράουν, Σάννον Έβανς και Αλεξάνταρ Τσβέτκοβιτς που σημείωσαν από 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς, το οποίο έμελλε να είναι και το πιο αμφίρροπο, η Μπρέογκαν «απέδρασε» με το «διπλό» από τη Βαλένθια με 98-97. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι για τρεις περιόδους (50-75 στο 30′), όμως στην τελευταία περίοδο κινδύνεψαν να γίνουν… θύματα μίας εκ των μεγαλύτερων ανατροπών στην ιστορία του ισπανικού μπάσκετ! Ειδικότερα, δέχτηκαν 47 ολόκληρους πόντους (!) σ’ ένα δεκάλεπτο, ενώ σημείωσαν 23! Τελικά, γλίτωσαν το… κάζο στο φινάλε και πήραν τη νίκη-λύτρωση. Ο Τζάναν Μούσα ήταν «διαστημικός» για τους νικητές με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Τρέι Μπελ-Χέινς και Τάιλερ Καλινόσκι πρόσθεσαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, ο Κλέμεν Πρέπελιτς κατέγραψε 24 πόντους και 6 ασίστ, ο Μάρτιν Χέρμανσον σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Σαβιέρ Λόπεζ-Αροστέγκι πρόσθεσε 17 πόντους.