NBA: Περίπατος των Μπακς (125-91) και ισοφάριση

Αναμέτρηση; Ποια αναμέτρηση; Σε παράσταση για μια ομάδα εξελίχθηκε ο δεύτερος τελικός της Ανατολής, με το Μιλγουόκι να συντρίβει με 34 πόντους διαφορά την Ατλάντα στο Game 2.

Το ξέσπασμα των Μπακς ίσως και να ήταν αναμενόμενο μετά το μπρέικ των Χοκς στον πρώτο ανατολικό τελικό, με σκορ 116-113. Από εκεί όμως έως το να κάνουν… πλάκα, υπάρχει διαφορά. Το τελικό 125-91 κολακεύει τους φιλοξενούμενους, το 1-1 ήρθε με τον ευκολότερο δυνατό τρόπο.

Γιάννης Αντετοκούνμπο (25-9-6), Ντρου Χόλιντεϊ (22 π., 7 ασ.), Κρις Μίντλετον (15-7-8) και Μπρουκ Λόπεζ (16 π., 3 κλεψ.) βρέθηκαν μαζί σε καλή μέρα και όταν συμβαίνει αυτό, το Μιλγουόκι απλά δεν χάνει. Οταν μάλιστα κρατάει το αντίπαλον δέος (λέγε με Τρέι Γιανγκ) στους 15 πόντους με 1/8 τρίποντα και 9 λάθη, τότε κάνει και υγιεινό περίπατο.

«Greek freak» και «ελάφια» κατέστησαν σαφείς τις διαθέσεις τους με το τζάμπολ: 12-3 προτού συμπληρωθεί πεντάλεπτο και διψήφια διαφορά (26-16) προτού συμπληρωθεί δεκάλεπτο με 9 πόντους του ηγέτη τους, πρόσκαιρη μείωση στο 34-28 με τη λήξη της πρώτης περιόδου, μετά… πάρτι. Με 20 αναπάντητους πόντους απομακρύνθηκαν στο 71-40 στο δίλεπτο πριν την ανάπαυλα, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι 77-45.

Πρόκειται για την τρίτη μεγαλύτερη διαφορά ημιχρόνου στην ιστορία τους σε πλέι οφ, όπως και τη δεύτερη μεγαλύτερη που έχει εμφανιστεί γενικότερα σε τελικό περιφέρειας! Οπως αντιλαμβάνεστε, το δεύτερο μέρος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά μάλιστα να ανεβαίνει τετράκις στους 41 πόντους. Τελευταία εξ αυτών, στο 120-79 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο.

[5]

Κονιορτοποίηση τρισίμισι λεπτών

Από τα 5,44’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι τα 2,07’’. Τι; Η απόλυτη ισοπέδωση: Μέσα σε τρία λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 20-0 και μετέτρεψαν το +11 σε +31, δίνοντας πρόωρο τέλος σε όποιο ενδιαφέρον για το αποτέλεσμα με το 71-40. Χόλιντεϊ (9 π.) και Λόπεζ (7) έσυραν τον χορό αυτό το διάστημα, με τους φιλοξενούμενους να προβαίνουν στο ένα λάθος μετά το άλλο και τους αντιπάλους τους να δίνουν φρενήρη ρυθμό.

Πολλά λάθη, πολλά κλεψίματα, αντίο…

Σε συνέχεια του προηγουμένου, τα πάμπολλα πουλήματα της μπάλας της Ατλάντα την καταδίκασαν. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο υπέπεσε σε 13 λάθη (!), με τους Μπακς να κλέβουν 11 μπάλες και να ξεχύνονται κάθε τρεις και λίγο στον αιφνιδιασμό, βάζοντας εύκολα καλάθια. Τα 19 λάθη των ηττηθέντων στο τέλος της βραδιάς θα ήταν πολύ περισσότερα αν υπήρχε πραγματικό διακύβευμα στη συνέχιση του αγώνα. Οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ έφτασαν τα 14 κλεψίματα.

Τρίποντο, αυτό το πολύτιμο

Σε πόσα σουτ τριών πόντων ευστόχησαν οι Μπακς στον εναρκτήριο ανατολικό τελικό; Σε οκτώ. Σε σύνολο 36, ήτοι 22,2%. Πότε έφτασαν στα οκτώ εύστοχα στο δεύτερο ματς; Μόλις μετά από 14 λεπτάκια, όταν το τρίποντο του Πατ Κόνατον έγραψε το 41-32 κι η ομάδα του είχε 8/13! Στην ανάπαυλα η διαφορά των 10/19 με τα μόλις 6/18 ήταν εύγλωττη, στο τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν το τραγικό 9/36. Παραπλανητικό το 15/41 των θριαμβευτών, μια και το ποσοστό εύλογα έπεσε όταν «άδειασε» ο πάγκος τους.

Αποτέλεσμα της δημιουργίας

Υπερδιπλάσιες οι ασίστ, με τα «ελάφια» να έχουν 29 και τους αντιπάλους τους 13. Η σχετική διαφορά ήταν 18-5 στου δρόμου τα μισά, με την άμυνα των γηπεδούχων να κόβει κάθε απόπειρα δημιουργίας των παικτών του Νέιτ ΜακΜίλαν. Πρωτοστάτησαν μάλιστα σε αυτόν τον τομέα οι δύο καλύτεροι σκόρερ του Μπουντενχόλζερ, με τον Κρις Μίντλετον να μοιράζει 8 τελικές πάσες και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 6. Ο Γιανγκ του συνήθως διψήφιου αριθμού έμεινε στις 3.

Γιάννη, σου χάλασε το σερί

Με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 29 λεπτά ολοκλήρωσε την παρουσία του ο Αντετοκούνμπο, δίχως να ξεντυθεί στην τέταρτη περίοδο. Ασ’ τον λίγο ακόμα μέσα βρε «coach Bud», να δώσει συνέχεια στο σερί του…. Είχε έξι εμφανίσεις με μίνιμουμ 30-10 στις βασικές στατιστικές κατηγορίες και με μία ακόμα θα ισοφάριζε τις σχετικές επιδόσεις των Γουίλτ Τσάμπερλεϊν και Σακίλ Ο’ Νιλ στις ποστ σίζον, κυνηγώντας το απόλυτο ρεκόρ του Ελτζιν Μπέιλορ (11). Πιστώστε στον Γιάννη και 6 ασίστ με δύο κλεψίματα, μόλις ένα το λάθος του.