ΛΑΥΡΙΟ - ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ 70-58: Με υπογραφή Κάρτερ στα play - in το Λαύριο

Το Λαύριο πήρε μεγάλη νίκη επί της Μάλαγα με 70-58 και πανηγύρισε την πρόκριση στα play – in του Basketball Champions League, με τον Τάισον Κάρτερ να κάνει μαγική εμφάνιση με 19 πόντους.

Μια μεγάλη νίκη και παράλληλα πρόκριση πανηγύρισε το Λαύριο στα play – in του Βasketball Champions League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε φανταστικό παιχνίδι απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 70-58, με τον Τάισον Κάρτερ να κάνει μαγικό παιχνίδι με 19 πόντους.

Το Λαύριο μπήκε από την αρχή του ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι, με τον Τάισον Κάρτερ να είναι καταπληκτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Κακλαμανάκη.

Από την άλλη η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς, όμως κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να προηγείται με 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάρτερ πήρε φωτιά, με τον Αμερικανό να κλείνει το ημίχρονο με 15 πόντους, με το ημίχρονο να βρίσκει το Λαύριο στο +13, με τους Ισπανούς να έχουν πολύ κακό ποσοστό στο τρίποντο.

Στο δεύτερο μέρος η Ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να ανοίξει και άλλο τη διαφορά, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Βασίλης Μουράτος, με σημαντική συμβολή στην επίθεση.

Το Λαύριο ουσιαστικά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο παιχνίδι, με την ομάδα του Κατσικάρη να μην μπορεί να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μάλαγα προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, όμως το μόνο που κατάφερε είναι να φέρει το ματς στους 12 πόντους, με το Λαύριο να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 70-58 και να μένει ζωντανό για είσοδο στα play – in του Basketball Champions League.

Κορυφαίος ήταν φυσικά για το Λαύριο ο Κάρτερ με 19 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Κακλαμανάκη με 18 π. και 5 ριμπάουντ και τον Βασίλη Μουράτο με 15 π. και 3 ασίστ.

Για την Μάλαγα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριελ Μπριουθέλα με 15 πόντους.