ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ 68-78: Τρία λεπτά καθίζησης ήταν αρκετά...

Ο Προμηθέας Πάτρας πάλεψε κόντρα στην Βενέτσια, όντας καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, με την ιταλική ομάδα να επικρατεί με 68-78, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Eurocup.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρουσιάστηκε πιο αποφασισμένη και πιο έτοιμη σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-12.

Ωστόσο, η Βενέτσια έδειξε ότι είναι μία σκληρή ομάδα και πάλεψε καταφέρνοντας να μείνει αρκετά κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας Πάτρας έκανε την έκρηξή του, ανεβάζοντας πολύ τον ρυθμό του. Η διαφορά ανέβηκε στο +10 για τους πατρινούς (40-30) με την ιταλική ομάδα να προσπαθεί να διατηρηθεί στην διεκδίκηση της νίκης.

Ο Ρέι για ακόμα ένα παιχνίδι έκανε την διαφορά (17 π.), μαζί με τον Γκραντ (19 π., 8 ριμπ.), αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και πήραν τα ηνία με 48-50, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο 54-52.

Μέχρι και τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ο Προμηθέας έδειχνε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη, αλλά η Βενέτσια με ένα τρομερό ξέσπασμα πήρε μία μεγάλη διαφορά που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν.

Τελικά οι Ιταλοί πανηγύρισαν την νίκη τους και βύθισαν τον Προμηθέα στο 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78